Se znanstveniki igrajo Boga?

Skupina ameriških znanstvenikov s 63-letnim Craigom Venterjem na čelu je uspela iz DNK razviti prvo umetno vzgojeno celico. Venter je ob tem dosežku dejal: »Mislimo, da gre za prve sintetične celice, ki se samoreproducirajo in čigar potomstvo se je pričelo v računalniku. To konceptualno spreminja moje dojemanje življenja.« Kaj pravzaprav to pomeni?

Na spletni strani časopisa Dnevnik si lahko preberemo naslednji podnaslov: “Nov mejnik v znanosti: Znanstvenikom je iz neživih kemikalij uspelo ustvariti življenje.” Pa je res šlo za stvarjenje novega življenja iz neživih snovi? Do zdaj s(m)o verniki verjeli, da lahko samo Bog ustvari življenje. Ali smo se znašli na novi prelomnici?

Ustvariti življenje iz mrtve snovi

Kot lahko preberemo v znanstvenem članku revije Science Express, je skupina ameriških znanstvenikov že leta 1995 raziskala in posnela genom Mycroplasma Genitalium. Gre za bakterijo z najmanjšim zaporedjem genov od vseh znanih živih organizmov, ki je sposobna samostojne rasti v laboratoriju. V sicer zelo zapletenem in dolgotrajnem postopku so dejansko uspeli ustvariti umetni (sintetični) genom te bakterije in ga transplatirati v receptorsko celico te bakterije. Kot sami trdijo, gre za dokaz principa o produciranju celic, ki temelji na genomskem zaporedju, ustvarjenem v računalniku. Z drugimi besedami, gre za logaritem, umetno ustvarjen software, ki narekuje organizmu kako se naj razmnožuje, kako ‘naj živi’. Kot pojasnjujejo sami, imenujejo tako ustvarjeno celico kot ‘sintetično celico’, čeprav ni popolnoma umetna, saj citoplazma receptorske celice ostaja naravna.

Zato ne drži, da so znanstveniki ustvarili življenje iz nežive snovi. Umetno je ustvarjena samo ‘programska oprema’, medtem ko še vedno rabimo ‘strojno opremo’. Znanstveniki so še vedno potrebovali receptorsko celico, naravno citoplazmo, v katero so vstavili ‘software’.

Človek bi rad bil Bog

Craig Venterjeva skupina ni prva, ki želi simulirati Boga. V slavnem poskusu iz leta 1953 na Univerzi v Chicagu sta se Stanley Miller in Harold Urey spoprijela z vprašanjem izvora življenja. Ustvarila sta pogoje, za katere sta domnevala, da so bili prisotni v začetnem obdobju Zemlje. S spustitvijo elektrike v mešanico vode in anorganskih sestavin sta ustvarila organske sestavine, gradnike beljakovin. Ker pa beljakovine (zrezek) še niso življenje (govedo), tudi ta eksperiment ni prinesel odgovora na vprašanje, kako je nastalo življenje.

Kljub temu nedavni znanstveni dosežek pomeni pomemben korak v razvoju znanosti, predvsem v sintetični biologiji, in predstavlja novo perspektivo pri razumevanju življenja. Pričakovati je, da bo to odkritje izhodišče za številne nadaljnje poskuse na tam področju, ki bodo v prihodnosti privedle do novih odkritij. Znanstvena odkritja sama po sebi ne morejo ogroziti obstoj človeka, lahko pa to storijo njihove zlorabe in napačne interpretacije.

Viri:

Creation of a Bacterial Cell Controlled by a Chemically Synthesized Genome

Vatikan o sintetični celici: “Podpiramo znanstveni napredek, a življenje lahko ustvari le Bog”

Scientists create cell based on man-made genetic instructions

Foto: Kriss Szkurlatowski, SXC