Kaj se torej dogaja v stranki DeSUS? Na eni strani imamo vodstvo, ki menda grozi poslancem, da morajo glasovati z opozicijo. Na drugi strani pa imamo poslance, ki se vodstvu očitno upirajo. Naj še enkrat spomnim, gre za DeSUS (Demokratična stranka upokojencev Slovenije), ki ima v svojem programu visoko med prioritetami, če ne že kar na prvem mestu skrb za upokojence, ki jo vsa ta leta v največji meri tudi volijo. Pa poglejmo nekaj uradnih statističnih podatkov. V času med 2004 in 2008, ko je bil DeSUS v prvi Janševi vladi, so se pokojnine povečale za okoli 25 odstotkov. Sledilo je obdobje stagnacije pokojnin, tudi v drugi Janševi vladi.
V tretji Janševi vladi 2020- 2021 je bilo za upokojence poskrbljeno takole:
- Ustanovljen je bil Urad za demografijo, ki naj bi ga praviloma vodil predstavnik DeSUS-a, najsi bo to minister ali direktor.
- Tik pred sprejemom je Zakon o demografskem skladu, ki naj bi pod eno streho združil vso državno premoženje, vsi dobički pa bodo v prvi vrsti namenjeni upokojencem, tako za pokojnine, kot tudi za druge potrebe starejših.
- Izredna uskladitev pokojnin, z veljavnostjo od 01.12.2020, je povečala dohodke upokojencev za 2 odstotka.
- Vlada je pokojnine uskladila tudi redno, in sicer za 3,2 odstotka z veljavnostjo od 01.01.2021.
- Odpravljena je bila diskriminacija kmečkih zavarovancev in upokojencev z dokupljenimi leti.
- Po več kot 15 letih bomo dobili najmanj pet domov za ostarele. Dokončan bo dom v Osilnici in v Vrtojbi, za kar je v naslednjih dveh letih zagotovljenih 30 milijonov.
- Do 01.01.2023 se bo odmerni odstotek za pokojnine za moške in ženske izenačil na 63,5 odstotka.
- Več kot 300.000 upokojencev z najnižjimi pokojninami je v letu 2020 prejelo dva solidarnostna dodatka v skupni višini od 260 do 600 evrov.
- Tudi upokojenci so v letu 2020, z možnostjo koriščenja tudi v letu 2021, prejeli turistične bone v višini 200 evrov.
Vlada ima v načrtu še naslednje:
- povrnitev pravice za seniorske olajšave za upokojence s polno pokojninsko dobo, za starejše od 70 let do višine 1500 evrov,
- sistemsko ureditev letnega dodatka,
- ureditev kmečkih in vdovskih pokojnin in
- sprejem Zakona o dolgotrajni oskrbi.
Kdo ima torej prav, vodstvo stranke ali poslanci DeSUS-a?
Odgovor na to vprašanje je popolnoma jasen. Poslanci DeSUS-a seveda vedo, da so tako v prvi Janševi vladi, kot v njegovi sedanji vladi za upokojence dosegli daleč največ. Toda tega se očitno ne zavedajo vodstva DeSUS-a. Ne v podobi Karla Erjavca in dveh njegovih naslednikov Antona Balažeka (nejasno zakaj je odstopil) in Brigite Čokl (sedanja začasna šefinja DeSUS-a), ki naj bi po poročanju nekaterih medijev kar grozila poslancem DeSUS-a, da morajo glasovati proti vladi. Nejasno je, ali to drži ali ne, toda poslanci DeSUS-a natanko vedo, da so skupaj s poslanci SDS, NSI in SMC, v tej vladi, dosegli daleč največ za upokojence. Sedanje začasno vodstvo DeSUS-a in prihodnje stalno vodstvo te politične stranke, pa se mora odločiti, ali so politična stranka, ki skrbi zlasti za interese upokojencev, ali so pač ena od levih političnih strank, ki za svoje cilje upokojence zgolj izkorišča.
Vir: Demokracija