Brez odvečnih besed

Te dni ste slišali in boste še videli vrsto ljudi, ki na tak ali drugačen način razlagajo, zakaj je prišlo do pokola nedolžnih ljudi v Parizu in drugod, pa vendar si upamo zapisati, da so te besede odveč, saj vsi vemo, poznamo način, kako bi se zadeve rešile, če bi se jih hotelo rešiti. Teroristi organizacije ISIS bi bili že zdavnaj osamljeni, uničeni, če za njimi ne bi stal poguben kapital, ki ima ves interes, da je Sirija v vojni.

S. Granda, Družina: Sejalci smrti

Ob pariškem pokolu se je svet zganil. Državniki in vsi tisti, ki so prepričani, da njihova beseda nekaj velja ali bi vsaj morala veljati, so kar tekmovali, kdo bo morilce bolj obsodil. Že nekaj mesecev … Beri dalje

Kakšna vojna proti Islamski državi?

Še smo pretreseni zaradi krvavih pariških dogodkov. Islamska država tokrat ni udarila po razvidnem političnem cilju, kot je bilo v primeru napada na uredništvo Charlie Hebdo, kar smo razlagali kot napad na svobodo govora. Pač pa se je v Parizu zgodil napad na rock’n’roll, na šport, na večer ob fast foodu in vinu, na prosti čas, skratka, napad na nas, ker smo, kakršni smo.

Sprava z resnico

Letos mineva 70 let od krutega zločina v vasi Orehovica pri Izlakah, ki ga je zagrešila nemška SS enota iz Izlak, po napadu partizanov na vojaški avto in uboju treh vojakov in poveljnika. Nemška posadka je naslednjo noč požgala tri domačije v bližini napada, v ognju in pod streli so ugasnila življenja šestnajstih nedolžnih žrtev. V slovenskem prostoru ta zločin ni tako prepoznaven, kot so dogodki iz Dražgoš, čeprav so vzporednice očitne: pridemo, napademo, se umaknemo, vas pa prepustimo sovražniku.

Visoka cena ekshibicionizma

Nedvomno se je moč strinjati, da je šestdeset let domala neprestanega vojskovanja pustilo močne odtise na obrazu izraelske države in izraelske družbe. Pot, ki sta jo slednji ubrali in jo bili prisiljeni ubrati leta 1948, … Beri dalje