Angela Vode si zasluži spomenik za predano služenje narodu

Angela Vode ena prvih komunistk v Sloveniji, ki je bila v sporu z vodstvom komunistov, ker se med drugim ni strinjala z nekritično podporo slovenskih komunistov Stalinu. Obsojala je tudi pakt med nacistično Hitlerjevo Nemčijo in Stalinovo komunistično Sovjetsko zvezo. Kmalu po začetku vojne je bila izključena iz komunistične partije. Po vojni je bila leta 1947 obtožena narodnega izdajstva in obsojena na dvajsetletno zaporno kazen.

Erjavec ima cilj, biti prisklednik v alternativni vladi in samo jemati iz skupnega korita

Alternativa, ki se imenuje KUL, dobrobiti države nima v svojem programu, zato jim za vodenje opozicije zadostuje Erjavec, ki na državnozborskih volitvah ni mogel zbrati niti štiristotih glasov, pred tem pa je povsod v vladi, kjer se je pojavil, zapustil sledi opustošenja. Zato se ni treba čuditi, da se okoli njega zbirajo samo ljudje brez vsakega političnega programa. Njihov cilj je, biti prisklednik v alternativni vladi in žreti iz skupnega korita, ne glede na to ali bo kaj ostalo za zdravstvo, obrambo, upokojence in zaposlene.

Ukaz iz Moskve 22. junija 1941 in Kidričev konstrukt o nastanku OF

22. junij 1941 je datum je izrednega zgodovinskega pomena za naš upor proti okupatorju. Tega dne je s Hitlerjevim napadom na SZ prišlo do prekinitve dolgotrajnega sodelovanja med nemškimi nacionalsocialisti in Stalinovo SZ. Naš upor proti okupatorju se je (žal) začel šele potem, ko je Hitler napadel SZ, ne pa 27. aprila, ko naj bi bila ustanovljena OF, kot so nam lagali v šolah in kar še danes potvarjajo dediči komunistične partije.

Tamara Griesser Pečar: Putinovo spreminjanje zgodovinopisja

Putin nastopa vedno bolj ostro in napadalno. Povod je brez dvoma resolucija, ki jo je sprejel Evropski parlament o pomenu evropskega spomina in vesti in je namenjena vsem žrtvam avtoritarnih in totalitarnih režimov 19.septembra 2019. Obsoja vse pojave totalitarnih ideologij kot so nacionalsocializem in komunizem. Putin je Poljsko označil kot soodgovorno za začetek druge svetovne vojne in holokavst. 

Finska po sporazumu Molotov-Ribbentrop padla v interesno območje SZ

Pozabljena zimska vojna Finska–Sovjetska zveza (1939)

Ob 80-letnici začetka II. svetovne vojne (1939-2019) je potrebno opozoriti na pomembno in največkrat prezrto vojno med Finsko in SZ, ki je trajala od leta 1939 do 1944, prvi neposredni spopad pa je trajal od 30. decembra 1939 do 13. marca 1940.

Premišljevanje ob obletnici pakta Hitler-Stalin

Ker v Sloveniji ni bilo lustracije, so predstavniki prejšnje oblasti ostali na svojih položajih in krepili omrežja v ozadju ter onemogočali delovanje pravne države. Tudi Rusija je ostro nasprotovala resoluciji, ki obsoja totalitarizme, nasprotovala je vsaki primerjavi komunizma z nacionalsocializmom – in seveda temu, da bi prav 23. avgust postal dan, ki naj bi spominjal na žrtve obeh.

Ideološki »holokavst« in sprava

Totalitarna hudodelstva, ki so se izvršila na Notranjskem in drugod po Sloveniji, verjetno nikdar ne bodo pozabljena. Ob tem pa se pojavlja vprašanje ali se Slovenci iz dogodkov, ki so se zgodili pri nas pred 70 leti lahko kaj naučimo, ali pa se bo čez čas potrdil rek, »da se zgodovina ponavlja«.

Sodelovanje komunistov in nacistov do 1941

Sodelovanje med nacisti in komunisti je zajemalo številna do takrat nepredstavljiva področja. Gestapo se je šolal pri NKVD, delegacije nemškega Gestapa in SS so se prihajale v Rusijo učit, kako postaviti koncentracijsko taborišče. Že vsaj od leta 1937 je NKVD izročala Gestapu nemške komuniste in Jude, ki jih je večina končala v koncentracijskih taboriščih. Kot se danes kaže, so bili podlaga za takšno sodelovanje številni pisni sporazumi.