Bitka za spomenike

Ena najiskrenejših in vizionarskih izjav Staneta Dolanca je bila izrečena 9. septembra 1972 v Splitu: »Mora nam biti popolnoma jasno, da smo mi komunisti v tej državi na oblasti. Če ne bi bili mi, bi … Beri dalje

Praznovanje rojstnega dne Josipa Broza Tita leta 1945 v Sloveniji

Lahko se samo zgrozimo nad dejstvom, da je bilo v poboje vpleteno najvišje partijsko vodstvo Slovenije in Jugoslavije, obseg morije pa je bil izjemno obsežen, saj je trajalo kar nekaj dni, da je Josip Broz Tito obiskal in osebno preveril, kako uspešne so bile vojaške enote »osvoboditeljev«, za katerimi so ostala množična morišča širom Slovenije.

Tito samodržec, klavec in tajkun

Josip Broz Tito je umrl (4. maja 1980) sam brez prijateljev, potem ko je odžagal vse svoje mogoče sovražnike. In te je videl povsod. Kljub temu je uspel za seboj pustiti kult osebnosti, ki ga nekateri častijo še po vseh teh letih.

Tito: Zgodba o iskanju identitete vodje jugoslovanskih komunistov

Zgodovina pozna zgodbe in osebnosti, ki vedno znova vznemirjajo, morda celo burijo domišljijo. Naj jih obujajo spomini, publicistična ali resna znanstvena dela, zlahka oživijo, ko se pojavijo – četudi neznatni – drobci v arhivskem gradivu. Tako je z zgodbo o iskanju identitete Josipa Broza Tita, vodje jugoslovanskih partizanov in povojne Jugoslavije.

kdor je socializmu sovražnik, je kulak, čeprav nima niti pedi zemlje

Kdor je socializmu sovražnik, je kulak, čeprav nima niti pedi zemlje

Josip Broz: ”Bilo bi napačno misliti, da je kulak splošni naziv vsakega, ki ima 15 ha zemlje. To je pojem sovražnika socializma na vasi. Ne morem reči , da je meja med srednjim kmetom in kulakom 8 ali 18ha, kulak pa je tisti, ki ima 10 ali 15ha zemlje. Mejo določimo takole: kdor je socializmu sovražnik, je kulak, čeprav nima niti pedi zemlje!”

Helena Jaklitsch: Pavlov refleks deluje popolnoma

Miselnega preloma, ki bi se moral zgoditi ob prehodu v demokratičen sistem, nismo doživeli. Pavlov refleks ostaja. Zaenkrat. In na nas je, ali bo tako ostalo tudi v prihodnje, ali pa bomo kaj naredili. Odgovornost je (tudi) naša.

Prelom s totalitarizmom je bil sramežljiv, v mnogih ozirih skoraj nikakršen

Turška nevarnost in dan državnosti

Prelom s totalitarizmom je bil strašno sramežljiv, v mnogih ozirih skoraj nikakršen. Res je, da imamo zaradi tega hud deficit demokracije. A po drugi strani je spet res, da bi si v intimi volilnih kabin lahko dali duška demokratičnim vzgibom.

Tito, zločinec stoletja

Tito ni obračunaval samo z okupatorskim nacifašizmom. Redno je pošiljal v smrt svoje partijske kolege. To je počel že pred 2. svetovno vojno, med vojno in po vojni. V okrutno smrt na Goli otok je pošiljal celo ljudi, ki so vojno preživeli v prvih vrstah partizanov.

Kralj Matjaž na Dedinju

Kralj Matjaž na Dedinju in mit o rajskih časih komunizma

Mit o srečnih časih življenja v Jugoslaviji, poveličevanje komunističnih simbolov in ne nazadnje rezultati ankete o priljubljenosti zastave (skoraj dve tretjini vprašanih daje prednost jugoslovanski zastavi) so predvsem odraz razočaranja nad stanjem v Republiki Sloveniji.

Zakon o uporabi imena Tito je primer patološkega čaščenja osebnosti

Tito med mitom in bridko stvarnostjo

Ne bo torej zapisan v zgodovini samo kot zmagoviti poveljnik, kot bi to želeli v njegov blišč še vedno zamaknjeni občudovalci, ampak je bil, kot smo videli, še marsikaj drugega. Dokler tega ne bomo do kraja razčistili, ne bomo polnoletna družba.

Brezmadežno partizanstvo na Primorskem?

V zadnjih letih je nastala cela vrsta študij, ki obdobje druge svetovne vojne postavlja v povsem novo luč. Novogoriški zgodovinar mag. Renato Podbersič je več let raziskoval temno plat partizanskega boja in revolucije na Goriškem … Beri dalje