Slovenski premier Marjan Šarec je v ponedeljek, 28. januarja, sprejel odstop ministra za kulturo Dejana Prešička, želi pa, da odideta tudi državna sekretarja. Ob tem je po poročanju Slovenske tiskovne agencije spomnil na nekatere dosežke ministra oziroma stvari, ki jih je minister premaknil, a ocenil, da so odnosi na ministrstvu skrhani do te mere, da si ne zna predstavljati, kako bi lahko dosedanja zasedba delala naprej:
“Ne morem mimo dejstva, da so odnosi na ministrstvu skrhani do te mere, da se pravzaprav v tej zasedbi ne da več delati oziroma si niti sam ne predstavljam, kako bi sedanja vodilna ekipa po vsem, kar se je zgodilo, lahko delala naprej. Zato odstop ministra in z njim celotnega vodstva ministrstva sprejemam. Predvsem zaradi umirjanja situacije na ministrstvu, zaradi vrnitve nekega normalnega stanja in da se bo lahko vse, kar je nedorečenega, in vse, kar je problematičnega, začelo reševati.”
Pri tem je premier izrazil željo, da mu stranka SD čim prej predstavi novega kandidata za ministra in tudi za oba državna sekretarja, kajti če ne odide celotno vodstvo ministrstva, bo nad vodenjem tega ministrstva “vedno senca dvoma”. Potrebnega bo veliko dela in veliko samorefleksije, zakaj so odnosi na ministrstvu tako skrhani, novo vodstvo pa bo moralo to situacijo urediti, je povedal. Ob tem je spomnil na dejstvo, da je bilo v preteklem mandatu na ministrstvu vloženih 74 prijav zaradi mobinga.
Prešiček premierjeve odločitve ne bo komentiral, saj je svoje že navedel v odstopnem pismu, ki ga je premierju poslal v nedeljo.
Do tu groba kronika dogajanja, ki meče grdo, temno luč na vso slovensko kulturo, pravzaprav na ljudi, ki so odgovorni za kulturno dogajanje v Sloveniji. Kako hudo je stanje, priča tudi pismo predsednice Društva slovenskih pisateljev Aksinje Kermauner, ki je zapisala, da v
“Društvu slovenskih pisateljev ocenjujemo, da bi se ob burnih in odmevnih medijskih odzivih na kaotično stanje v slovenski kulturi morali nujno ozreti na globlje in trdovratne probleme v kulturni sferi, na katere pa ustvarjalci zaman opozarjamo že vrsto let. Pisatelji vidimo aktualno dogajanje predvsem kot posledico dolgoletnega političnega podcenjevanja in zapostavljanja področja kulture … Konflikt je bil neizbežen in po svoje tudi pričakovan, saj so razmere na številnih področjih dosegle dno, na to kažejo tudi odzivi javnosti ob nedavni kraji avtorskega dela ter ob dogodkih na Ministrstvu za kulturo … Kaos, ki smo mu priča ob aktualnem ministru in uradništvu, je torej rezultat dosedanjega političnega odnosa do kulture. V njem vidimo kulturni obraz slovenske politike. Zato v medijskih odzivih pogrešamo predvsem poglobljeno analizo vzrokov, ki so slovensko kulturno politiko degradirali na raven pritlehnega medsebojnega obračunavanja nekompetentnih akterjev, ki so slovenski kulturi predvsem v sramoto in škodo”.
Zares je sramota, kar se dogaja, saj kultura na Slovenskem ne sme biti pritlehno kruhoborstvo in “sesanje denarja iz javnih mehov”, delitev na priviligirane, naše in vaše, in ostale. Pred Prešernovim dnevom, praznikom slovenske kulture, je sedanje umazano dogajanje nazoren prikaz stanja duha v slovenski družbi in tudi kulturi, a morda tudi prvi jasen korak k razščiščevanju in prepotrebni katarzi.
Objavljeno 31. 1. 2019 v Novem glasu, str. 8.