Civilna družba za pravično Slovenijo v sodelovanju s številnimi civilnimi gibanji je danes na novinarski konferenci predstavila Majniško deklaracijo 2014. Poudarke in namene Majniške deklaracije 2014 so predstavili dr. Mitja Štular, dr. Damir Črnčec, dr. Katarina Kompan Erzar in Radovan Cerjak. To je že tretja Majniška deklaracija, prva iz leta 1917 je zahtevala združitev južnih Slovanov, medtem ko je Majniška deklaracija iz leta 1989 zahtevala suverenost slovenskega naroda.
Mitja Štular je poudaril, da se Majniška deklaracija 2014 za razliko od predhodnic ukvarja z notranjostjo, z medosebnimi odnosi v Sloveniji. Kljub številnim razočaranjem v preteklih letih so njeni snovalci prepričani, da Slovenci zmoremo več. “Naš domet ni sovraštvo, ampak sožitje in sodelovanje. Ni laž, ampak resnica. Ni zadolževanje, ampak ustvarjanje. Ni politika za svoj žep, ampak za plemenito delo v skupno dobro. Ni nesposobnost, ampak ustvarjalnost. Naš domet ni država, v kateri se bojimo celo govoriti, ampak je v država, v kateri želimo živeti in dihati s polnimi pljuči.” Namen Majniške deklaracije je sprememba razpoloženja, da se ljudje ne bi več razočarani umikali iz Slovenije ali v intimni svet, marveč ustvarjali skupni prostor.
Katarina Kompan Erzar v Majski deklaraciji 2014 vidi spodbudo za vse tisto, na kar smo lahko ponosni, predvsem na to, da smo se otresli miselnosti, da se ne bo nikoli nič spremenilo. Po 24 letih je tako napočil čas, da začnemo govoriti, kaj želimo z našo državo narediti.
Radovan Cerjak je izpostavil analizo politične uporabe državnih ustanov, posebej ustanov prisile proti političnim nasprotnikom. Boji se ponovne uvedbe verbalnega delikta. Veliko kritičnih misli o pravosodju se po Cerjakovem mnenju pogosto obravnava kot napad na pravosodje. Sodstvo v demokratični družbi ni slonokoščeni stolp, v katerega se ne sme posegati. Kritike se lahko argumentirano zavrne brez žaljivk in opazk.V prihodnje bo potrebno več pozornosti nameniti osebam zaposlenim v pravosodju in narediti postopke pravičnejše, ob striktnem upoštevanju ustave.
Damir Črnčec je poudaril pomen umestitve Slovenije v Evropsko unijo in NATO, kar se danes posebej kaže ob nemiru na vzhodu. Majniška deklaracija 2014 posebej nagovarja mlade, ki množično zapuščajo Slovenijo, da se splača tukaj vztrajati, da je Slovenija tega vredna. Spomnil se je tudi na verze Daneta Zajca, ki spremljajo deklaracijo: “prišel je čas, ko ni več časa.”
Majniške deklaracije je nastala v krogu številnih civilnih združenj, med katerimi je 30 prvopodpisnic. K podpisu deklaracije so povabljeni vsi, tako posamezniki kot organizacije, tudi politične stranke, čeprav po besedah Mitje Štularja “to ni tekst vladajoče ali opozicijske politike, ampak tekst ljudi.”
Deklaracijo je mogoče podpisati preko spleta ali na različnih javnih prireditvah, prva večji shod v organizaciji Evropske Slovenije bo v nedeljo, 18. maja ob 15h na Prešernovem trgu v Ljubljani, kjer bo spregovoril tudi predsednik Evropske ljudske stranke, Joseph Daul.