Vlada Alenke Bratušek dolguje papežu Frančišku globoko zahvalo.
Po zaslugi z njegove strani “motiviranega” odstopa obeh slovenskih nadškofov, ljubljanskega Antona Stresa in mariborskega Marjana Turnška, do katerih je prišlo pretekli teden, se je medijska pozornost verjetno za kar nekaj časa preusmerila na težave Katoliške cerkve na Slovenskem. To pa bo vsaj začasno odvrnilo ljudi od spremljanja vladinih “dosežkov” in posledic le-teh za stanje v njihovih denarnicah.
Seveda se je Katoliška cerkev po zaslugi lastne nepremišljenosti, ki je bila razlog za tvegane finančne špekulacije podjetij v lasti mariborske nadškofije, znašla v hudih težavah. Te se ne izražajo samo v težkem materialnem položaju, zaradi katerega je ogroženo delovanje nekaterih cerkvenih ustanov, ampak tudi v okrnjenem ugledu same institucije. Ti špekulativni posli so potekali ob sodelovanju določenih cerkvenih krogov z deli postkomunistične poslovno-finančne elite. In prav mogoče je, da so bili cerkveni ljudje v teh poslih izigrani. Vendar ni nihče vanje silil. Zato tisti, ki so takrat zasedali nadzorne funkcije, nedvomno nosijo svoj del odgovornosti.
Nikakor pa niso bili cerkveni ljudje tisti, ki so si takšen način finančnega delovanja izmislili. Ti so se zgolj priključili igri, katere pravila so postavili drugi. Sistem, utemeljen na izlizanosti med politiko in gospodarstvom, ki je proizvedel tajkune, so ustvarili tisti, katerih moč in vpliv koreninita v strukturah nekdanjega sistema. Oni so tisti, ki so ves čas obvladovali večino denarnih tokov v tej državi.
Zato je močno sprevrženo, da se zdaj slovensko Katoliško cerkev prikazuje kot tako rekoč glavnega krivca za težave slovenskega gospodarstva. Tako kot to recimo počnejo politični aktivisti v Odboru za pravično in solidarno družbo, ki so pred dnevi opozorili nase z nekakšno manifestacijo pred ljubljansko stolnico, ko so na njena vrata obesili kartonast transparent s svojim pozivom (vse skupaj je izpadlo kot patetično oponašanje Martina Luthra).
Več: Planet Siol