Minilo je dobro leto od kolektivnega teatraličnega odstopa senata protikorupcijske komisije s sedanjim ministrom za pravosodje na čelu. “Odstopamo iz protesta, ker se vprašanje korupcije politizira in ker naši pozivi in predlogi za korenito izboljšanje Zakona o integriteti in boju proti korupciji ne zaležejo,” je takrat dejal Goran Klemenčič ter nato dodal še: “Na položaju, na katerem smo, smo imeli vpogled v to slovensko greznico”. Močne besede, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje.
Par dni kasneje pa je sledilo še javno pismo, v katerem senat predlaga 15 (petnajst!) bolj ali manj konkretnih točk, med katerimi sta na prvem mestu javna in transparentna preiskava o TEŠ6 in bančne luknje po islandskem vzoru. In pri obeh je kot skrajni rok zaključka navedeno 12 mesecev.
Točko 3 je realiziral že prejšnji državni zbor s sprejemom spremembe Zakona o dostopu do informacij javnega značaja na predlog ministra Gregorja Viranta. Sledijo pa točke o centralnem naročanju v zdravstvu, spremembah zakona o SDH, ustanovitvi inšpekcije za javna naročila, sprejem etičnega kodeksa za poslance, funkcionarje ministrstev, sprememba poslovnika vlade RS in državnega zbora, transparentnost sklada kmetijskih zemljišč, možnost odpoklica župana in odpoklic ostalih funkcionarjev, glede samoregulacije stanovskih organizacij, začetku razprave o sistemski reorganizaciji inšpekcijskih služb in sprejem novele Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Pripravili bomo predloge zakonodajnih sprememb s členi in obrazložitvami
V pismu je tudi navedeno, da bodo v nadaljevanju posredovali konkretne predloge sprememb protikorupcijske zakonodaje – s členi in obrazložitvami. Glede na to, da je senat po odstopu deloval še 4 mesece, Štefanec je nastopil svojo funkcijo marca 2014, lahko sklepamo, da so napovedano tudi uresničili. “Gre zgolj za spisek ukrepov, ki jih je mogoče udejaniti v relativno kratkem času, če je volja in znanje,” so še zapisali.
Minilo je 81 dni od imenovanja Gorana Klemenčiča za ministra trenutno aktualne vlade in ravno 3 mesece, odkar je bila novica, da Klemenčič prevzema to funkcijo, spuščena v javnost. Z drugimi besedami, Goran Klemenčič je imel na voljo dobre 4 mesece, da v funkciji predsednika KPK in s pomočjo strokovnih skupin pripravi obljubljene spremembe zakonodaje, nato je imel na voljo 6 mesecev za dopust, da si nabere potrebno energijo in nato skoraj 3 mesece, da v vlogi ministra predloge popili in predlaga vladi ter pošlje v državni zbor. Ampak med novicami na spletni strani ministrstva, ki ga vodi, ne najdemo niti ene same samcate novice iz navedenih področij, kaj šele, da bi brali o predlaganih obljubljenih spremembah zakonodaje.
Še več. ker projekt TEŠ 6 žuli marsikoga, je v pomanjkanju svežega pristopa javne in transparentne preiskave, ki ga je obljubil Klemenčič, Združena levica začela zbirati podpise in jih tudi pridobila za uvedbo parlamentarne preiskave na to temo. Kar je novinarka Financ Petra Sovdat na Twitterju pospremila z besedami “krasn. spet se bo faflalo v prazno” in s tem zadela bistvo parlamentarne preiskave. Kot nekdanji član preiskovalne komisije v državnem zboru si to upam zapisati pri polni zavesti.
Več lahko preberete na Portalplus.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.