Kovač: Svetlik in reformni grob

Minister za delo Ivan Svetlik je takoj po objavi prvih referendumskih rezultatov o zakonu o malem delu dejal, da se ljudje ne zavedajo pomena strukturnih reform.

Pri tem ni povedal, da je pred prevzemom ministrskega položaja dolga leta Slovencem pral možgane o škodljivosti strukturnih reform, ki da pomenijo demontažo socialne države in prinašajo v Slovenijo nekakšno neoliberalno “refolucijo”.

/ … /

Isti Svetlik je leta 2005 in 2006 v javnih razpravah o predlogu strukturnih reform odbora za reforme Janševe vlade ostro nasprotoval predlaganim strukturnim reformam z utemeljitvijo, da rušijo socialno državo, povečujejo socialno negotovost in v Slovenijo prinašajo zloglasni duh neoliberalizma.

Svetlik je leta 2006 v zborniku Pogledi na reforme objavil članek z naslovom “Refolucija”, kjer je o predlogu strukturnih reform odbora za reforme kritično zapisal: “Liberalna podlaga reformnega dokumenta na drugi strani zahteva radikalni prelom z dosedanjim razvojnim modelom in že s tem stopnjuje negotovost. Poleg tega ne glede na retoriko znižuje raven socialne varnosti večine prebivalstva in ga napotuje k pristopu ‘pomagaj si sam’, predvsem prek prožnega zaposlovanja” (Refolucija, Svetlik, Pogledi na reforme 2006).

V nadaljevanju članka je Svetlik predlog strukturnih reform označil za brutalen napad na socialno državo: “Socialno varnost v resnici zmanjšuje, saj ne gre le za ukrepe za odpravljanje podvajanja socialne pomoči, kar je razumljivo, temveč tudi za poudarjeno redukcijo socialne države na ‘preživetveni’ model, ko gre za socialne pomoči. K zmanjševanju in pristopu ‘pomagaj si sam’ pa sta naravnava tudi pokojninsko in zdravstveno zavarovanje. Gre za demontažo socialne države oziroma za njeno redukcijo na ‘rezidualno’.”

/ … /

Svetlik je žrtev lastne protireformne demagogije in dokaz, da protireformna “refolucija” (beri revolucija) žre svoje otroke.

Je tisti minister, ki je samemu sebi skopal reformni grob.

Več: Finance