Avtor: Uroš Urbanija. Več: Slovenski čas. Nekdanji urednik MMC RTV SLO ugotavlja, da problem dovčerajšnjih t. i. osrednjih slovenskih medijev (Delo, Dnevnik, nacionalna RTV) niso nizke naklade ali skoraj zanemarljiva gledanost, ampak vprašanje njihovega zanimanja za resnico. In problem so številni novinarji, ki jih resnica ne zanima.
Avtor se v nadaljevanju dotakne “peticije 571” in rojevanja novinarstva brez dokazov. Časopisna hiša Delo si je postavila temelj takemu novinarstvu z obtožbo Janeza Janše o podkupnini, ki pa jo je nadgradila še z zgodbo o sinu kardinala Rodeta, kjer Urbanija opozori:
“V primeru domnevne ljubice predsednika republike Danila Türka je Delo molčalo kot grob, niti v sanjah pa si bralci osrednjega slovenskega časopisa ne bi predstavljali, da bi bila na naslovnici časopisa Delo objavljena slika Danila Türka in njegove domnevne ljubice Vasilke Sancin. Toda pozor – predsednik republike tega razmerja ni nikoli zanikal, kar daje zgodbi povsem drugačno težo.
Ko se je torej Delo odločilo, da postavi sliko kardinala Rodeta poleg slike domnevnega sina Petra S. in pri tem mirno zapisalo, da je podobnost več kot očitna, je ponovno pokazalo, da jih resnica v resnici ne zanima. Celo nacionalna RTV hiša je obe sliki poslala v analizo in strokovna ugotovitev je bila, da sta si osebi podobni komaj v 20 %.”
V nadaljevanju podobno prikaže novinarstvo brez dokazov še pri Dnevniku in sicer na primeru počitnikovanja predsednika vlade v Grčiji in nedavno še njegovega najemanja kredita.
Razmišljanje avtor konča z besedami: “In namesto da v tradicionalnih medijih razmišljajo, kako filtrirati (ali če želite bolj neposredno – cenzurirati) sporočila, ki jih posamezniki, predvsem politiki posredujejo prek twitterja, bi se bilo bolje vprašati, kako ustvarjati medij, ki bo zadoščal vsaj minimalnim standardom novinarske etike. Cenzura je tako ali tako stvar preteklosti, enako pa tudi mediji, kjer so takšna razmišljanja navzoča.”
Več: Slovenski čas.