K. Miles, Portal plus: Hitler je bil levičar

Pred kratkim sem slišal, da je neka publikacija Hitlerja umestila na politično desnico, Hillary Clinton pa na levico. To je popolno popačenje. Kajti Hillary Clinton in Barack Obama sta v ekonomskem smislu najprej na desnici. Verjameta v svobodni trg in zasebno lastnino.

In kot drugo: vsak, ki bere program nacistične stranke – mimogrede, njeno polno ime je NSDAP,

Nacionalsocialistična nemška delavska stranka -, bo spoznal, da gre za socialistično stranko. Precej bolj levo stranko od nemških socialdemokratov, čeprav ne tako skrajno levo kot je bila nemška boljševiško-komunistična stranka. Jasno je, da so bili tekmeci, ne pa tudi nasprotniki.

Tradicionalno umeščanje celotnega fašističnega gibanja na desn(ic)o, je zmotno. Mussolini, ki je trdil, da je njegov ustanovitelj, je bil sprva socialist in je poudarjal, da je fašizem proti “zaostalosti desnice in destruktivnosti levice”. Brez dvoma je fašizem deloval kot totalitarna država, kar ga je postavljalo na isto pot kot Sovjetsko zvezo. Razlog, zakaj mnogo levičarjev z zadovoljstvom postavlja fašizem na desno, izhaja iz njihovih tradicionalnih pogledov na družbo: levosredinska ekonomska politika in državno vmešavanje v gospodarstvo jih uvrščajo trdno na levo. Njihov nacionalizem jih je umestil nasproti tradicionalnemu boljševišemu internacionalizmu, od katerega pa se je Stalin tako ali tako oddaljil in je govoril o komunizmu v eni državi.

Naj vam dam nekaj pokazateljev ekonomskih zadev v nacističnem programu: država mora zagotavljati delo, nezaslužen prihodek je ukinjen, nacionalizacija, delitev profita v težki industriji, povečani izdatki za socialno državo, razlastitve, močna osrednja oblast, nacionalna služba za delovno silo, zaščita pred tržnimi silami, nadzor nad kmetijstvom in prvomajske proslave v čast delavcem.

Obstajale so mehke levičarske politike, recimo pridržanje zasebne lastnine z nadzorom v imenu nacionalnih interesov. Samo za socialni program nacistov bi lahko rekli, da vsebuje elemente tradicionalnega ali da je desnosredinski, denimo glede družinske politike in politike majhnih podjetij.

Več lahko preberete na portalplus.si.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.