IZJAVA DNEVA, T. Repič Slavič: V Cerkvi narediti še veliko več za preventivo pred spolnimi zlorabami

Tanja Repič Slavič, foto: blog T. Mamića.
Tanja Repič Slavič, foto: blog T. Mamića.

Na Slovenski škofovski konferenci po razsodbi Vrhovnega sodišča v zadevi Artiče niso želeli komentirati sodbe, ki Nadškofiji Maribor, Škofiji Celje in Župniji Artiče nalaga plačilo odškodnine žrtvi duhovnika Karla Jošta, ki je bil obtožen spolne zlorabe otrok. Stališče Katoliške Cerkve bo razvidno iz vsebine pritožbe, ki bo vložena na Ustavno sodišče.

Izr. prof. dr. Tanja Repič Slavič, članico Ekspertne skupine za reševanje primerov spolnih zlorab v Katoliški Cerkvi, ki pri svojem terapevtskem in znanstveno-raziskovalnem delu največ pozornosti posveča prav žrtvam spolnih zlorab, smo vprašali, kakšen je odnos do spolnih zlorab v Katoliški Cerkvi in kako se izvaja preventivna dejavnost?

Tanja Repič Slavič:

“Glede spolnih zlorab lahko kot članica Ekspertne skupine za reševanje primerov spolnih zlorab rečem, da je moja naloga predvsem ta, da nudim psihoterapevtsko pomoč žrtvam spolnih zlorab, tudi storilcem, če iščejo pomoč (to se zelo redko zgodi, saj večina sploh ne prizna, da je naredila kaj narobe, kaj šele storila kaznivo dejanje). Obenem svetujem, informiram, predavam na temo spolnih zlorab tako svojcem žrtev kot tudi vsem tistim, ki so jim otroci zaupani v varstvo ali pa so kako drugače posredno ali neposredno odgovorni za varnost otrok oz. mladoletnikov. Sem spadajo tudi duhovniki, redovniki, škofje in vsi, ki delujejo v Cerkvi.

Sama sem prepričana, da bi se lahko oz. bi se moralo v Cerkvi (in tudi v drugih institucijah, kjer so otroci) narediti še veliko več za preventivo pred spolnimi zlorabami. Ko pa pride do suma zlorabe ali kakršnih koli znakov, ki kažejo na morebitno zlorabo, pa bi morali odgovorni še hitreje, bolj korektno in profesionalno reagirati, da zaščitijo žrtev in nenazadnje tudi storilcu onemogočijo, da bi ostajal v stiku z otroki, ki pred njim niso varni.

Žrtve na terapijah pogosto povedo, da niso slišane, da se njihovih prijav ne jemlje dovolj resno, da čakajo in čakajo na odgovore, kako bodo odgovorni ukrepali in da nemalokrat naletijo na to, da se jim sploh ne verjame, saj je morda osumljeni celo zelo priljubljen med ljudmi in pred njimi skriva obraz rablja, ki ga pokaže le takrat, ko je sam z nemočno žrtvijo.”