Hans Kung predaval v Mariboru o Svetovnem etosu

V četrtek 28.6.2012 je v Mariboru predaval katoliški teolog švicarskega rodu Hans Kung. Aktivno je soustvarjal 2. vatikanski koncil. Zaradi kritik Katoliške cerkve, da ne sledi smernicam koncila, je izgubil pravico poučevati cerkveni nauk. S knjigo Projekt svetovni etos pa je začetnik gibanja Svetovni etos, ki ga še danes vodi.

Predavanje z naslovom Kaj povezuje in ohranja sodobno družbo? s podnaslovom Svetovne religije – svetovni mir – svetovni etos je bilo organizirano v sklopu Mednarodnega ekumensko-medverskega in medkulturnega simpozija z naslovom Verstva v dialogu s sodobno kulturo, katerega organizator je bil Zavod Antona Martina Slomška. Simpozij sodi v sklop projekta Evropske prestolnice kulture Maribor 2012.

Kung je začel s prispodobo nogometa  in se vprašal zakaj je nogomet dobra prispodoba za svetovni etos. Ima pravila, ki niso omejevanje ampak možnost, da lahko igra dobro teče. A samo pravila ne morejo zagotoviti dobrega nogometa. Potrebna je zagnanost in predanost igralcev. V nadaljevanju je Kung  povedal, da v težkem položaju ponuja svetovni etos duhovni temelj, ki omogoča graditi mostove med ljudmi različnih religij, vernimi in nevernimi, med ljudmi različnih kultur. V pluralistični družbi namreč ne more ena sam religija ali ideologija predpisati etosa za celotno družbo.

Državljan sam pa si ne more preskrbeti take zaloge smisla, ki jo nek etos zagotavlja. Tudi sekularni človek ne more vsega na novo iznajti. Moderno družbo danes razdirajo:
1. Verski fundamentalizem
2. Nepopustljivi moralizem in
3. Postmoderni poljubnostni pluralizem

Ohranja in povezuje pa jo obvezujoči in povezujoči etos s temeljnim soglasjem o nekaterih elementarnih skupnih vrednotah, merilih in držah, ki omogočajo povezavo med samouresničujočim posameznikom in njegovo solidarnostno odgovornostjo. Predstavil je obvezujoče etične norme, ki temeljijo na načelu človečnosti in vzajemnosti in so razširjene v štiri imperative: ne ubijaj!, ne kradi!, ne laži! in ne zlorabljaj spolnosti! Obstajajo pa specifična vprašanja morale, kjer ni soglasja med religijami in ta niso vključena v deklaracijo o svetovnem etosu.

Kung demokratom predlaga, da pogumno stopijo na tretjo pot: ne na pot sekularno tehnokratske ideologije, ki je popolnoma nereligiozna, niti na pot predmoderne hierarhične ideologije, ki je povsem nedemokratična. Pri tretji poti gre za duhovno pojmovanje Evrope, gre za pot etično utemeljene Evrope.

Foto: iz arhiva Zavoda Antona Martina Slomška