Festival družin

Vir: blog Jože Bartolj. Na Rogli je Zavod Iskreni.net pripravil še šesti festival družin, kjer ob prijetnem vzdušju v kopici različnih dejavnosti uživa cela družina. V zadnjih letih se je izkazalo, da se festivala še zdaleč ne udeležujejo samo poročeni in samo verni, ampak je uspel nagovoriti tudi širše. Rdeča nit vsega pa je družina, kjer se člani počutijo lepo in varno.

Da gre komu kaj takega v nos, si je pravzaprav težko predstavljati. Pa gre. Zelo! Istospolni aktivisti in skupine, ki podpirajo na referendumu padli Družinski zakonik so dobro prebrali spletno stran Iskreni.net in tam našli vrsto „ekstremističnih stališč v zvezi s splavom in homoseksualnostjo“. Pa se niso ustavili samo pri spremljanju (in pljuvanju na forumih iskreni.net), ampak so v zadnjih dneh na naslove podjetij, ki so Festival družin finančno podprli, pisali pisma, telefonirali odgovornim, skratka vršili pritisk, da s podporo družinskemu festivalu tudi njihovo podjetje »posredno legitimizira nestrpnost in sovražni govor«.

Prvič v novejšem po osamosvojitvenem času smo priča pravemu ideološkemu kulturnemu boju, kjer zagovorniki „strpnosti in enakih pravic za vse“ delujejo izjemno nestrpno in so se v želji škoditi „tradicionalistom“ ter njihovi odmevni prireditvi, obrnili tudi na finančne podpornike festivala. Petrol in Slovenske železnice sta največja izmed njih.

Cvetober različnih asociacij in združenj za „mavrične“ in ostale pravice, ki je odposlal pismo sponzorjem so podpisali:

Nada Kirn (Združenje mladih, staršev in otrok SEZAM , Ljubljana), Metka Roksandić (Ženski lobij Slovenije, Ljubljana), Katjuša Popović (Društvo Ključ – Center za boj proti trgovini z ljudmi, Ljubljana), Mojca Dobnikar (Društvo za uveljavljanje enakosti in pluralnosti Vita Activa, Ljubljana), Nataša Briški (Zavod Metina lista, Kočevje), Maja Plaz (Društvo SOS telefon za ženske in otroke-žrtve nasilja, Ljubljana), Katja Zabukovec Kerin (Društvo za nenasilno komunikacijo, Ljubljana), Aleksandra Žorž (Zofijini ljubimci – društvo za razvoj humanistike, Maribor), Barbara Rajgelj (Zavod Open, Ljubljana), Miran Šolinc (Škuc Magnus, Ljubljana) in Tatjana Greif (Škuc LL, Ljubljana).

Bi lahko Zavod Iskreni.net sprožil tožbo zaradi povzročitve poslovne škode? Bi to morda lahko storili sponzorji? Pa pustimo pravne zadeve, čeprav slab okus v ustih zaradi nasilnosti delovanja omenjene grupacije ob omenjeni akciji ostaja. Vprašajmo se še, če se lahko tudi na Rogli na nedeljskem festivalu družin slišijo tako „izbrane parole“, kot so jih zgoraj navedeni podporniki „Parade ponosa“ pokazali na transparentih in izrazili v javnih govorih. Prepričan sem, da ne! Še več, menim da maske strpnosti končno padajo. Ljudje spoznavajo, kdo je v resnici nestrpen in kdo izgublja živce. Upam le, da obrazi na oni strani padajočih mask strpnosti, ne bodo prestrašili tistih, ki so letos še podprli družinski festival…