V začetku letošnjega avgusta je na Thomas More College v Merrimacku, New Hampshire, ZDA potekala delavnica z naslovom Kristus in novi mediji. Na njej je med drugim nastopil tudi Phil Lawler, urednik ameriškega spletnega medija CatholicCulture.org. Med drugim je dejal: »Smo na pragu ere eksplozivne rasti katoliške evangelizacije…Če temu ne bomo priča, smo si za to krivi sami…«
Po tem ko je slovenska politika dosegla nulto točko, se civilna družba na novo prebuja. V zadnjem času smo priča številnim civilnim pobudam in iniciativam. In tudi kristjani v tem sodelujemo. Letos je bila ustanovljena civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo, ki prav danes organizira Zbor kristjanov na Otočcu, o čemer je Časnik že poročal.
Missica rešuje čast kristjanov
Ena izmed bolj odmevnih civilnih pobud je tudi civilna iniciativa za družino in pravice otrok, ki pa ima bolj ozek in konkreten cilj. O tem je bilo prelito že veliko črnila. Se je pa v četrtek zgodil zanimiv pripetljaj v zvezi z omenjeno temo. Takrat je potekalo eno izmed številnih lepotnih tekmovanj (tokrat poimenovano Miss Zemlje), ki pa se je po zaslugi enega incidenta odvilo vse prej kot tipično. Ko so eno izmed finalistk (Moniko Erjavec) vprašali ali podpira zakon, po katerem bi lahko istospolni partnerji posvojili otroka, je na veliko začudenje in ogorčenje občinstva odgovorila: »Ne podpiram tega zakona. Mislim, da morajo imeti otroci očeta in mater, oziroma družba še ni pripravljena, da sprejme drugačne starše.« Kot navaja portal RTV Slovenija so njen odgovor ‘pospremili številni pogledi nestrinjanja in žvižgi iz občinstva’. Še več, modni guru Milan Gačanović se je takole ogorčeno odzval: »Zelo sem bil zgrožen nad izjavo ene izmed udeleženk, ki je rekla, da ne podpira tega, da bi istospolni partnerji lahko posvojili otroke. To se mi zdi izredno ozko mišljenje in ljudje, kot je ona, bi se morali skiti v luknjo za nekaj desetletij.«
Kristjani smo za srednji vek
Ta izjava je zanimiva zato, ker je ravno ta očitek, da so naši pogledi srednjeveški in da ne sodijo v moderen čas, tako tipičen in ki smo ga kristjani pogosto deležni. Zdi se mi, da tisti, ki to izjavljajo, pravzaprav ne razumejo čisto kaj pomenijo izrazi kot so: moralne vrednote, morala, napredek. Kot da se z napredkom tehnologij, znanosti, spreminjajo tudi temeljne človekove zakonitosti. Kristjani že vseskozi poudarjamo, da verjamemo v absolutne moralne standarde. In če so moralni standardi absolutni, pomeni, da so neodvisni od časa in napredka tehnologij. Že res, da razvoj v znanosti ipd. človeku širi obzorja, znanje. Tudi zvemo več o samem sebi. Da. Ne postajamo pa zaradi novih tehnologij in napredka zato avtomatično bolj moralni. Temeljne zakonitosti človeka se ne spreminjajo. Če bi človek napredoval v morali tako kot je napredoval v znanosti, potem bi danes bili ljudje pravzaprav bolj kot ne moralno neoporečni, ali pa vsaj na dosti višji stopnji kot npr. pred dva tisoč leti (izkušnje kažejo, da smo daleč od tega). Edino kjer je človek dokaj vidno napredoval je v napuhu. Moderni človek gleda zviška na človeka v preteklosti. Ustvarja se neka iluzija, da ker ljudje kot celota kopičimo znanje in se učimo na preteklih izkušnjah, smo zato boljši ljudje, večvredni, bolj moralni. Človek preteklosti je bil na nižji razvojni stopnji. Ni čudno, da si je izmislil religijo in vanjo celo verjel. Moderni človek je postal tako pameten in prevzeten, da bo dokazal, da so to le pravljice za lahko noč. Z znanostjo bo dokazal, da Boga ni. Da ga ne potrebuje. No. Zaenkrat ateisti sicer še vedno vztrajajo, da je ‘dokazno breme’ na nas, ki verjamemo v Boga. Argument, ki me največkrat nasmeji.
Laiki vstopamo v prvo vrsto
S tem ko ugled Katoliške cerkve v Sloveniji in po svetu vse bolj pada, postaja vloga laikov vse bolj ključna pri širjenju evangelija in zastopanju krščanskih vrednot v družbi.
Kristjani se nimamo kaj pritoževati, da nimamo sredstev na voljo, da širimo evangelij. Imamo vsa potrebna sredstva in celo prvič v zgodovini možnost, da na relativno enostaven način dostopamo do neomejene množice ljudi. To kar so apostoli in celo sam Jezus lahko samo sanjali.
In če se vrnem na uvodni citat. Danes, v digitalni dobi, je komunikacijskih sredstev nešteto. Posameznik, ali pa skupina posameznikov brez večjih težav in finančnih vložkov lahko ustanovi spletni medij ali portal in sporoča potencialno neomejenemu občinstvu svoje ideje, misli. Seveda pa to pomeni, da je danes boj za javno besedo ostrejši bolj kot kadarkoli poprej. Da se v poplavi vseh vrst in množice medijev sliši glas, je potrebno pritegniti vse bolj zahtevno publiko. Spletni medij, ki ga v tem trenutku berete, vstopa na to pot. Uspešnost naj presodijo bralci sami. Je pa dosežek že to, da je uspel zbrati dokaj solidno skupino posameznikov s krščanskimi vrednotami, ki delijo svoja razmišljanja z javnostjo o družbeno aktualnih stvareh.
Sam se bom z veseljem udeležil današnjega Zbora kristjanov. Že samo komentarji pod člankom v Dnevniku o civilni pobudi me prepričajo, da je potrebno prilesti iz luknje na površje, da je potrebno vzdigniti glas in brez strahu braniti krščanske vrednote. Tisti, ki nas pa pošiljajo par desetletij nazaj, pa jim sporočamo, da ne gremo nikamor. Tukaj in zdaj bomo branili krščanske vrednote. Nove tehnologije bomo uporabljali zato, da sporočamo večno resnico.
Viri:
http://www.catholicculture.org/commentary/otn.cfm?ID=827
http://www.rtvslo.si/zabava/druzabna-kronika/foto-superfinalistka-mis-zemlje-izzvizgana-zaradi-nestrinjanja-s-posvojitvami-otrok-istospolnih-partnerjev/266370
Foto: http://www.mojmikro.si/v_srediscu/podrobneje_o/doba_digitalnih_snemalnikov