EU brez (krščanske) hrbtenice

V začetku januarja letos je zunanji minister Italije Franco Frattini dal pobudo, da bi na ravni Evropske unije bila sprejeta skupna resolucija, ki bi se zavzemala za boljšo zaščito verskih manjšin, še posebej kristjanov, ki so v zadnjem času še posebej izpostavljeni napadom v muslimanskih državah.

Bolje molčati, kot pa pokazati svetu, da nimaš načel

No, njegova pobuda je pravzaprav klavrno propadla. Konec januarja je potekalo srečanje zunanjih ministrov EU, ki so obravnavali omenjeni predlog. Kot je poročala mednarodna tiskovna agencija Reuters, je Fratini po srečanju dejal, da je predlagal umik teksta, ker končna verzija ni vključevala nobene omembe kristjanov, kot da bi govorili o čem drugem. Tako je vsa stvar pravzaprav izgubila svoj prvotni namen in sploh smisel. Kot se je slikovito izrazil Phil Lawler v svojem komentarju na CatholicCulture.org, je bolje biti tiho, kot izdati resolucijo s tako praznim sporočilom. Bolje je molčati o načelih kot pa svetu pokazati, da nimaš načel.  

Nobena novost ni, da je Evropska unija predvsem politična in ekonomska skupnost, medtem ko je kulturna dimenzija potisnjena v ozadje. Ko govorimo o Evropski uniji, si povprečni ljudje predstavljamo predvsem megalomanski birokratski aparat ter črpanje sredstev iz evropskih strukturnih skladov. K temu lahko dodamo seveda še odprtost notranjih mej. To, da je znotraj Evropske unije kopica zelo raznovrstnih in kulturno različnih držav, tudi ni nobena novost. Pa vendar se po drugi strani zdi, da je EU nekako razcepljena glede tega, kakšna skupnost sploh želi postati v prihodnje. Po eni strani bi želela postati svetovni akter, po drugi strani pa se ravno na področjih kjer ima EU priložnost, da vzpostavi nekoliko bolj trdno vezivno tkivo (kar je eden izmed predpogojev za odločnejšo vlogo navzven), obnaša zelo strahopetno in sramežljivo. Eden takšnih nazornih primerov je odnos do svojih nedvomno krščanskih korenin.

Krščanstvo nima mesta v evropski ustavi

Papež Janez Pavel II si je vztrajno prizadeval za to, da se Evropa zave svojih krščanskih korenin. V nagovoru diplomatskim zborom je recimo leta 2003 dejal, da ‘Evropa, ki bi se izogibala svoje preteklosti, ki bi zanikala religioznost, in ki ne bi imela duhovne dimenzije, bi bila zelo osiromašena pri ambicioznem projektu, ki kliče nase vse energije: vzpostaviti Evropo za vse.’ Leta 2001 je bil še bolj jasen: ‘Naj Evropa nikoli ne pozabi svojih krščanskih korenin, ki so omogočile, da je njen humanizem obrodil sadove.’ Bil je eden najglasnejših zagovornikov, da se v evropsko ustavo zapišejo krščanske korenine.

Ne pozabimo, da so sami politični voditelji EU izkazali posebno čast papežu Janezu Pavlu II ob njegovi smrti. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso ga je takrat označil za ‘očeta ustanovitelja združene Evrope’.

Ta ista Evropska unija, ki je pela slavospeve papežu ob njegovi smrti in ga označevala za očeta združene Evrope, v svoji ustavi, ko govori o temeljnih načelih in ciljih, niti z besedo ne omenja krščanstva.

Neobčutljivost za preganjanja kristjanov

Najbolj aktualni primer tega odnosa EU do svojih korenin, je že v začetku omenjena nesposobnost podati jasne resolucije o vse bolj silovitih napadih na kristjane v muslimanskih državah. Spomnimo samo na nekatere primere. Konec oktobra 2010 smo bili priča strahovitemu napadu islamskih skrajnežev na kristjane v Bagdadu. Oboroženi napadalci so vdrli v cerkev, zasegli 120 talcev, ubitih je bilo najmanj 58 ljudi, še več je bilo ranjenih. Samo zato, ker so bili kristjani. Na sam božični večer se je zgodil še en napad na kristjane. Takrat v Nigeriji. Islamski skrajneži so vdrli v cerkev, izvlekli duhovnika na ulico in ga tam usmrtili. Na ta dan naj bi bilo v Nigeriji ubitih 38 ljudi v napadih na različnih krajih. Na novega leta dan letos je bilo v bombnem napadu v Koptski cerkvi v Egiptu ubitih 21 ljudi.  In tako dalje, seznam je dolg. Ne gre samo za posamezne napade, temveč za vse bolj intenzivne napade in preganjanja krščanskih manjšin v muslimanskih državah. Evropa pa si bolj ali manj zatiska oči in z mlačnimi odzivi kaže svojo neobčutljivost.

Če Evropska unija ni sposobna jasno izrazit podpore in obsoditi napade na kristjane, potem si je toliko težje predstavljati, da je sposobna podati jasna stališča glede še bolj občutljivih in za oder svetovne politike pomembnih stvareh.

Ne gre za to, da bi resolucija Evropske unije čudežno zaustavila preganjana kristjanov in bi omemba krščanskih korenin v evropski ustavi samo Evropsko unijo naredilo bolj kohezivno. Gre bolj zato, da so to zelo nazorni indici Evrope, da izgublja svojo dušo in hrbtenico. Evropa, ki je skozi dolgo zgodovinsko obdobje bila središče sveta, središče kulture, se sedaj izgublja v nekem birokratičnem mastodontu in postaja vse bolj tehnični aparat, ki služi predvsem najbolj vplivnim državam članicam. Kulturna raznolikost ne pomeni, da ni mogoče le te ohranjati ali naslanjati se na skupno preteklost in korenine. Evropa se očitno boji svoje lastne preteklosti. Priznati krščanske korenine ne pomeni ‘pokristjanjevanja’ Evrope. Nenazadnje je ta isti papež, ‘oče združene Evrope’, že pred časom dejal, da se mora vsaka generacija vedno znova odločiti za krščanstvo. Morda bo Evropa nekoč povsem ‘sekularna’. Vendar to ne pomeni, da moramo na drugi strani zato zatajiti svojo preteklost in korenine ali se jih celo bati.

Viri

http://www.catholicculture.org/commentary/otn.cfm?id=764

http://blogs.reuters.com/faithworld/2011/01/31/italy-blocks-eu-religious-persecution-text-ignoring-christians/

http://www.usatoday.com/news/opinion/forum/2011-02-07-column07_ST_N.htm?sms_ss=email&at_xt=4d4ff2ad4522233b,0

http://www.esteri.it/MAE/EN/Sala_Stampa/ArchivioNotizie/Comunicati/2011/01/20110105_colloqui_minoranze_religiose.htm?LANG=EN

http://ipsnews.net/news.asp?idnews=28144

http://www.unizar.es/euroconstitucion/Treaties/Treaty_Const.htm

http://www.washingtontimes.com/news/2010/nov/1/iraqi-christians-mourn-after-church-siege-kills-58/

http://gatewaypundit.rightnetwork.com/2010/12/38-nigerian-christians-slaughtered-in-christmas-day-attacks/

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12101748

http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/speeches/2001/documents/hf_jp-ii_spe_20010113_diplomatic-corps_en.html

http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/speeches/2003/january/documents/hf_jp-ii_spe_20030113_diplomatic-corps_en.html

Foto: Plenarno zasedanje evropskega parlamenta