Dol s plačami javnega sektorja!

Avtor: Stanislav Kovač. Vir: Finance. Zakaj je znižanje plač zaposlenim v javnem sektorju upravičeno.

Sindikati javnega sektorja so se odzvali na varčevalne ukrepe in znižanje plač z napovedjo splošne stavke. Ker varuhi javnega sektorja nasprotujejo varčevanju z razlago, da zaposleni v javnem sektorju niso krivi za dolžniško krizo, se odpira vprašanje, ali je to res ali pa so zaposleni v javnem sektorju v resnici privilegiranci, ki jih kriza ni prizadela.

Varuhi javnega sektorja

Med najbolj glasnimi varuhi interesov javnega sektorja gre izpostaviti predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa, zaposlenega v javnem sektorju, ki je v nedavnem intervjuju za Sobotno prilogo Dela podvomil, da je »delavski razred« v javnem sektorju med krivci za krizo (Delo, 31. marca 2012).

Drugi zelo glasen zagovornik interesov javnega sektorja je ekonomist Maks Tajnikar, prav tako zaposlen v javnem sektorju, ki je za Dnevnikovo prilogo Objektiv zapisal: »Zavedati se je treba, da kriznih razmer res niso izzvali javni delavci« ( Dnevnik , 31. marca 2012).

Opozoriti je treba tudi na glasnega ekonomista Tineta Stanovnika, seveda tudi zaposlenega v javnem sektorju, ki se je v intervjuju za Mladino (23. marca 2012) postavil v bran javnega sektorja z izjavo, češ tudi javni sektor ustvarja dodano vrednost in ni samo črna luknja, ki golta denar.

Če bi jih poslušali, bi vsi propadli

Vsem trem doktorjem znanosti je treba postaviti tole vprašanje: So za krizo krivi zaposleni v podjetjih zasebnega sektorja?

In naprej: Kaj bi se zgodilo z našimi izvoznimi podjetji, če bi se leta 2008 na krizo odzvala v slogu prej omenjenih profesorjev, da pač tudi podjetja niso kriva za zunanji zlom mednarodne trgovine in zato ne bodo varčevala?

Če bi naša izvozna podjetja, ki so bila prva močno prizadeta zaradi velikega upada izvoznega povpraševanja, poslušala nasvete teh doktorjev znanosti in se na krizo ne bi hitro odzvala z varčevanjem, bi že zdavnaj propadla in z njimi tudi javni sektor, ki živi predvsem od davkov, ki jih v državno blagajno plačuje gospodarstvo.

Več: Finance