Brez izgovora Slovenija!

Mladi aktivisti, pravzaprav še dijaki, v okviru projekta ‘O2 za vsakega’ izjemno uspešno ozaveščajo mladino po osnovnih šolah o nevarnostih aktivnega in pasivnega kajenja ter nemoralnih marketinških prijemih tobačne industrije, sebe imenujejo kar “Brez izgovora Slovenija”. Mimogrede, izjemno aktivna skupina 46 mladih prostovoljcev je v okviru 633 delavnic, letos dosegla kar 40% svoje ciljne skupine. O nevarnostih kajenja je tako ozavestila skoraj 16.000 mladih.

Pa se v tem predvolilnem času nisem namenil pisati o nevarnostih kajenja in delovanju mladih prostovoljcev, četudi je to zelo pomembna tema, pač pa izkoriščam ime skupine za spodbudo. Spodbudo vam, drage volivke in volivci, da ne iščete izgovorov za izogibanje volitvam. Preprosto dvigniti je treba r.. in oddati glas za kandidata, stranko, ki po vašem osebnem mnenju, izkazuje najboljšo usposobljenost in značaj.

Vsi so isti

Izgovor, da so vsi kandidati, vseh strank isti, preprosto ne zdrži in nam je bil umetno vsiljen. Tako kot si dva človeka nista ista niti po zunanjosti (to za dvojčke ne velja), še manj po značaju, znanju, izkušnjah, spretnostih, si stranke, ki so še precej bolj kompleksni organizmi, niso iste. Predvsem je bistvena razlika v sposobnosti stranke, kako speljati obljubljeno v prakso. Če se vam pa slučajo vsi kandidati vseh strank zdijo “sivi”, izberite najsvetlejši odtenek sivine. Ne iščite idealnega, temveč najboljše možno.

V participativni moderacijski metodi odprtega prostora, ki jo uporabljamo v situacijah, ko se skupina zelo različnih ljudi spoprime z zapleteno in lahko tudi konfliktno temo, deluje načelo ‘Kdorkoli pride, je prava oseba’. Pomeni, da smo veseli vseh ljudi, ki pridejo prispevati k iskanju rešitve, pomirjanju konfliktov. Podobno naj se na volitvah veselimo kandidatov in kandidatk, ki so se pripravljeni izpostaviti in delati za skupno dobro. Saj vem, da so izvoljeni kandidati plačani za svoje delo, saj vem, da se nekateri borijo le za poslansko plačo, pa vendar jih vzemimo kot pogumne može in žene, ki so pripravljeni delati na področju skupnega. Mi pa jim po premisleku preprosto podelimo svoj glas. A je to tako težko?

Če ne greste na volitve, pa se prosim naslednja štiri leta prav nič ne pritožujte

Kmalu po volitvah ponavadi opazim, da ljudje, ki so se prav “pohvalili”, da niso šli volit- “ker je itak brez veze, ker so vsi isti”, kmalu po volitvah začnejo bentiti čez parlament, vlado, ministre. Če ne volite, pač vaš glas ne odloča. Z neudeležbo na volitvah ste pravzaprav izrazili svojo vseenost, svoj odnos do skupnega dobrega, prepustili ste odločanje drugim in s tem tudi izgubili pravico do jamranja in jadikovanja nad slabo izbiro drugih.

Za vlado, ki nas bo vodila naslednja štiri leta, bo izjemnega pomena njena legitimnost, pa kakršna koli že bo. Legalna bo v vsakem primeru, legitimnost se ji bo z vsakim procentom volilne udeležbe povečala.

V nedeljo bo dež …

Preprosto pomembno je, da se izrazite, da se potrudite oditi do volišča, v samoti volilne škatle premislite in oddate glas. Mimogrede, letos nam bo predvidoma šlo na roko tudi vreme: v nedeljo namreč pričakujemo dež in tako odpadejo hribi, morje. Preprosto, ‘brez izgovora Slovenija’. Ker gre za Slovenijo, ki ne želi biti Grčija.

Foto: Aleš Čerin