Božič je preživel že mnoge zgodovinske, politične, kulturološke in verske spremembe. Trenutno velja za najpopularnejši praznik na svetu, a žal od božiča ni ostala skoraj niti sled.
Božiček je zavladal celotni ekonomiji sveta
Kaj večini kristjanov božič pomeni danes? Dela prosti dan, mrzlično božično nakupovanje, družinski praznik, čezmerno žrtje in popivanje, dobro zabavanje, uživaštvo, turizem, obdarovanje, zdolgočaseno posedanje pred televizorjem … Vsekakor božiča ni več brez simpatičnega Božička, dobrovoljnega starčka, saj ga srečamo v vsakem večjem nakupovalnem središču, vrtcih, šolah, cerkvah, filmih, na drsališčih, voščilnicah, poštnih znamkah in v vesolju računalniških iger … Rdečelični debelinko je zavladal globalnemu svetu in celotni ekonomiji sveta in nas povlekel za nos. Ubogo Dete Jezus lahko le še kuka iz kakega Božičkovega žepa, polnega pregrešnih sladkarij. Videl sem že jaslice, v katerih je v zibki ležal namesto rojenega Odrešenika nasmejani Božiček, mitološka novotarija iz ZDA, prijazni možiček Santa Claus, ki se naceja s kokakolo. Da te kap!
Dedek Mraz je izum komunistične oblasti
Poznamo še enega mitološkega dobrotnika, tovariša dedka Mraza, ki je izum komunistične oblasti in smo ga kot novotarijo uvozili iz nekdanje Sovjetske zveze. Otroku Jezusu res ne more biti več dolgčas ob dveh simpatičnih starčkih, Božičku in dedku Mrazu. Zagotovo mu je toplo pri srcu med tako visokima dostojanstvenikoma zahoda in vzhoda! Kako dovzetni smo za izmišljene marketinške trike in like, ker nas zabavajo in so njihovi čudeži privlačnejši in zanimivejši od Božjih. Oba vesela možička z lahkoto izpolnita vsako željo, obubožani Bog v jaslih in na križu pa ne. Ali je postal res dokončni poraženec? Očitno sta Božiček in dedek Mraz sprejemljivejša, ne le za otroke, ampak tudi za kristjane – tudi za tiste, ki uslužno obiščejo vsaj polnočnico, medtem ko Božiček pleza skozi dimnike hiš, dedek Mraz pa mežika starki Zimi.
Božji božič v zlodejevi rdeči in beli barvi gole posvetnosti
Celotni božični cirkus me spominja na čaščenje bleščečega zlatega teleta, ki so ga Izraelci oboževali pod Božjo goro Sinaj in se mu tudi klanjali. Ali pa na množico, ki je v dneh velikega tedna vpričo Pilata Jezusa raje zamenjala za Barabo. Le kaj se zgodi v človekovem srcu, da naredimo tako absurdno zamenjavo? Očitno smo se Zemljani odločili Jezusa iz Nazareta privesti do previsa in ga nato poriniti v prepad, kot so to hoteli storiti takrat njegovi sokrajani. Njegovo oznanilo o toplini Božje ljubezni preveč provocira naše sebične, hladne in prodane duše. Spet smo pozabili, da svet, ki je proti Bogu, postaja svet, ki je proti nam.
Realnost je, da smo Božji božič sekularizirali in ga prebarvali z zlodejevo rdečo in belo barvo gole posvetnosti. Navadili smo se, da ob rojenem Odrešeniku nista več vol in osel, pomembna biblična metaforična lika, ampak sta tam namesto njiju Božiček in dedek Mraz. Komu bo uspelo prebuditi zaspano človeštvo iz sodobnega bajeslovja?