Aktualno v EU

evropski parlament_flickrV Strasbourgu so evropski poslanke in poslanci pretekli teden odločali o rešitvah za EU, tudi za Slovenijo. Glavni temi ostajata ekonomska in monetarna politika.

Evropski parlament je tako pretekli teden potrdil vzpostavitev evropskega sistema enotnega bančnega nadzora. Po njem bo Evropska centralna banka neposredno nadzirala največje banke evro območja in hkrati imela besedo tudi pri nadziranju drugih bank – vse na podlagi jasne demokratične odgovornosti in z večjo vlogo nacionalnih parlamentov (tudi Državnega zbor RS), so zahtevali poslanci.

Evropski poslanci so pozvali tudi k vseevropskim ukrepom proti davčnim izgubam zaradi goljufij in davčnih utaj. Nepobrani davki skupaj v EU znašajo približno 2000 evrov na evropskega državljana letno.

Evropski parlament je sprejel tudi Poročilo o izzivih in priložnostih za energijo iz obnovljivih virov na evropskem energetskem trgu. Za preprečitev naravnih nesreč in zaščito okolja bodo morala od zdaj naprej energetska podjetja sprejeti strožje varnostne ukrepe in izdelati učinkovite načrte za soočanje z nesrečami, tudi na vrtalnih ploščadih za nafto in plin na odprtem morju.

Evropski parlament je z 602 glasovoma za, 23 proti in 63 vzdržanimi podprl predlog Evropske komisije o evropski uredbi o zaščiti, ki bo žrtvam nasilja in zlasti družinskega nasilja omogočila zaščito povsod po EU.

Nova uredba zagotavlja, da so žrtve družinskega nasilja, ki so v svoji matični državi dosegle prepoved približevanja, s to odredbo zaščitene povsod po Evropski uniji. V praksi bo nova zakonodaja EU koristila predvsem ženskam, saj raziskave kažejo, da je približno vsaka peta ženska v Evropi vsaj enkrat v življenju žrtev fizičnega nasilja.

Evropski parlament je ta teden podprl predlog Komisije za učinkovitejši notranji trg za pirotehnične izdelke. Za izboljšanje varnosti bodo pirotehnična sredstva tako razvrščena v štiri kategorije, od izdelkov z zelo nizko stopnjo tveganja, zanemarljivo ravnijo hrupa in uporabo na omejenih območjih, vključno s stanovanjskimi zgradbami do prepovedanih, takih, ki so škodljivi za zdravje ljudi, npr. zaradi hrupa.

Evropski poslanke in poslanci so v preteklem tednu pozvali tudi k neodvisnosti medijev, kjer uredniki ne bi bili izbrani politično ali po vezah, temveč po usposobljenosti.

Poleg tega so se zavzeli tudi za hitro pomoč več kot 1,5 milijona beguncev zaradi vojne v Siriji, opredelili zahteve v zvezi s pogajanji o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA ter ocenili napredek Makedonije in Bosne in Hercegovine pri približevanju EU.

Vir: Ta teden v EU

Foto: Flickr