Zver: Zakaj pa ne velika koalicija?

Milan Zver je bil minister za šolstvo v vladi Janeza Janše ter podpredsednik stranke in predsednik sveta SDS. Zdaj je nekoliko v ozadju, je pa kot član izvršilnega odbora še vedno v ožjem vodstvu največje opozicijske stranke.

Pred leti so ga nekateri opazovalci označevali kot ideologa SDS, podobno kot Igorja Lukšiča v SD. Morda se zgodi, da bosta nekdanja kolega s FDV nekoč sedela v isti vladi.

Nekdanji tesen sodelavec Jožeta Pučnika je politik z morda najbolj zdravo distanco do svoje stranke, kar je redka vrlina politikov stranke Janeza Janše. Kljub temu je bil v vidni zadregi, ko smo ga vprašali o glavni pomanjkljivosti vodje SDS. A se je na koncu dobro “izvlekel” in zmogel tudi kakšno kritičnost do vladanja v prejšnjem mandatu.

Zver nam je še povedal, da razmišlja o kandidaturi za predsednika republike, da je Danilo Türk neprikriti levičar, da se Borut Pahor sooča z demokratičnim refleksom, da bo SDS na volitvah prepričljivo zmagala. In da se Pahor in Janša pogovarjata o tem, kako slovenski voz potegniti iz blata, ter da bi morala Hrvaška Sloveniji pred vstopom v EU dati zagotovilo o izhodu na odprto morje.

Premier Pahor nima demokratičnega refleksa?

Pahor zagotovo ima demokratični refleks, ampak ne vem, zakaj ne uvidi vseh problemov, v katere je zašel s svojo vlado.

Katere napake sta naredila SDS in Janševa vlada?

Za ta odgovor bi potreboval malo daljši razmislek. Zagotovo ta mandat ni bil brez napak. Morda smo se preslabo pogajali s sindikati, zlasti nekateri resorji. Bili so premalo trdi, jaz sem bil sicer dokaj oster pogajalec.

Morda bi moral hitreje steči tudi proces izstopa države in politike iz gospodarstva. S tem bi dolgoročno naredili dobro uslugo Sloveniji. Pohlep politike po vplivu v gospodarstvu bi bil bistveno manjši tudi v sedanjem mandatu.

Kakšno zagotovilo imajo volivci, ki bi volili vašo stranko, da se bodo v državi zgodile kakšne bistvene spremembe?

Zagotovilo je v prvi vrsti to, kar smo delali doslej. Menim, da smo bili kar verodostojna politična opcija in da smo sledili potrebam celotnega volilnega telesa, ne samo naših volivcev.

Drugi razlog je seveda dober in konsistenten program. Najpomembnejši pa so seveda ljudje, ki stojijo za programom. Če bodo volivci videli, da smo dovolj verodostojni, nam bodo zaupali glas. Če bodo videli, da obstaja kakšna alternativa, vrednejša zaupanja, bodo pač glasovali zanjo.

Kako ocenjujete sedanjega predsednika Danila Türka?

Na začetku mandata sem bil prepričan, da bo nalogo opravljal veliko bolje. Mislil sem, da se bo bolj uspel uveljaviti kot resnični predsednik vseh Slovencev. Včasih se mi zdi, da nastopa bolj kot politik in ne kot državnik.

S katerimi potezami vas je razočaral?

Verjetno najbolj s tisto, s katero je pokazal neodgovornost do pobitih po drugi svetovni vojni, češ da je to drugorazredna tema. Tudi sicer je njegova drža neprikrito bolj levo usmerjena, kar je popolnoma legitimno, ampak kot predsednik bi moral včasih poudariti, da pokriva celoten politični lok.

Kaj je glavna odlika Janeza Janše?

Da je odgovoren in razumen politik. Takšnih manjka.

Glavna pomanjkljivost?

(Dolg razmislek). Težko rečem. Zdaj ste me pa dobili!

Mogoče to, da znotraj stranke obstaja nek strah pred njim, da ni demokratične razprave?

Ne, on uživa spoštovanje, ima avtoriteto in karizmo. Strahu ni. Morda včasih res prehitro sam sprejema nekatere odločitve, za katere bi želeli, da bi se o njih posvetoval še s kom.

Po drugi strani je to tudi odlika, ker je treba sprejeti hitre in dobre odločitve, saj ni vedno dovolj časa za usklajevanje vsake malenkosti. Kot izvoljeni predsednik stranke ima za to mandat. Znotraj stranke ima veliko legitimnost.

Več: Siol