Zadnje slovo od »Železne Lady«

V sredo je britansko plemstvo, ugledneži, državniki z vsega sveta in oboževalci z vseh slojev družbe pospremilo Margaret Thatcher k njenemu zadnjemu počitku. »Železna Lady« kot so bivšo britansko premierko poimenovali v 80-tih letih v Sovjetski zvezi, je bila pokopana z vsemi vojaškimi častmi, domoljubnimi pesmimi in z globokimi izrazi spoštovanja. To je bil po mnenju mnogih najbolj veličasten pogreb britanskega politika zadnjega pol stoletja, čeprav je nekaj vzklikov negodovanja in jeze na pogrebu hkrati opozarjalo na njeno kontroverzno vladavino.

Njeno skupno 11-letno vladavino, med letoma 1979 in 1990, je pozitivno ocenilo 50 odstotkov vprašanih, da pa je slabo vladala pa jih je bilo mnenja 34 odstotkov vprašanih Britancev. Britanci so razdeljeni tudi pri ocenjevanju posameznih učinkov njene politike, k čemer je znatno prispevala njena »vojna« s sindikati in delavci. To dvojno mnenje o »Železni lady« je razvidno že iz naslovov britanskih časnikov. Tako je Daily Mail naslovil svoj prispevek z »Ženska, ki je rešila Veliko Britanijo«, medtem ko je Daily Mirror naslovil prispevek o njej z »Ženska, ki je razcepila narod«. Mnogi so mnenja, da je britanska družba  danes razdeljena vzdolž in počez. Thatcherjevi so bolj naklonjeni starejši, bolj izobraženi ter konzervativni volivci, saj se jih je kar 90 odstotkov med njimi izreklo pozitivno o njej, medtem ko pri laburistih znaša ta delež manj kot tretjino. Kljub temu pa se je o njej pozitivno izrekel bivši vodilni laburist Tony Blair, ki je dejal, da je bila vodja, ki ni spremenila samo domovino, temveč svet, kar je »privilegij« redkih.

Britanski Guardian piše o povsem nepričakovanih uspehih Margaret Thatcher. Dve tretjini njegovih bralcev je mnenja, da je »odigrala« pomembno vlogo pokazajoč kako vplivna lahko postane ženska v politiki. Kar 51 odstotkov vprašanih Britancev pa verjame, da bi tudi danes državljan tako »skromnega« porekla kot je bila Thatcherjeva lahko zasedel vodilno mesto med britanskimi konzervativci.

Železni lady so se v sredo priklonili in jo objokovali mnogi. Veljala je za britansko premierko z najdaljšim mandatom, ki je za obolelo gospodarstvo predpisala kapitalizem svobodnotržnega tipa, kot edino učinkovito zdravilo. Tako upokojeni kot aktivni politiki, od Mihaila Gorbačova do ameriškega predsednika Obame, so te dni izrekali sožalje hčeri trgovca z mešanim blagom, ki se je borila, da zaustavi propadanje britanskega gospodarstva in pomagala tedanjemu predsedniku ZDA Ronaldu Reaganu, da konča »hladno vojno«.

Škof Anglikanske cerkve, ki je vodil pogrebno slovesnost, Richard Chartres, je dejal, da Thatcherjeva še danes vzbuja močna čustva. »Množica nasprotnih mnenj se je zbrala okrog Thatcherjeve, celo –izem (tatcherizem). Njena zapuščina je danes tukaj, o kateri ima vsak možnost za razpravo, vendar tukaj sedaj ni prostor in čas za to«, je dejal Chartres.

Več kot 700 pehotnih vojakov, mornarjev in osebje zračnih sil je stalo vzdolž poti do katedrale. Več kot 4000 policajev je bilo prisotnih na dan pogreba. Ljudje, ki so ob cesti opazovali pogrebno povorko niso mogli skrivati solz, bili pa so tudi takšni, ki so obračali hrbet krsti in nosili transparente kot je npr. »počivaj v sramoti«.

V katedrali Sv. Pavla sta bila prisotna tudi britanska kraljica Elizabeta II. in njen soprog  princ Philip.

Thatcherjeva hči Amanda je prebrala odlomek iz svetega pisma. Starešina katedrale Sv. Pavla David Ison je spomnil, da na pogum, vztrajnost in odločnost Thatcherjeve, da doseže to v kar je verjela. Krsta je bila zavita v britansko zastavo in prekrita z belimi rožami, na njej pa je bilo sporočilo njenih otrok »Ljubljeni mami, ki bo zmerom ostala v naših srcih«.

Foto: guardiam.co.uk, bbc.co.uk