Na predlog zastopnikov delodajalcev je Državni svet izglasoval veto na Zakon o obvezni delitvi dobička med zaposlene. Končno se je tudi Državni svet izkazal kot koristna institucija. Predlagatelji zakona in tisti, ki se zavzemajo za njegovo uveljavitev kažejo popolno nerazumevanje delovanja gospodarstva. Menijo, da se želje realizirajo že, če jih zapišemo v zakon.
Sprejem zakona bi imel negativne posledice. Največja žrtev zakona bi bil državni proračun, saj bi se vanj nateklo mnogo manj davka od dobička pravnih oseb. Zakaj bi podjetja izkazovala nekaj, kar jim bo kasneje odvzeto.
Druga žrtev bi bil priliv tujih investicij v Slovenijo. Obvezna delitev dobička je za tuje investitorje več kot le administrativna nevšečnost. Je signal, da smo v Sloveniji sovražni kapitalu in da lastnike kapitala lahko v prihodnosti doleti še kakšen napad populizma na njihovo premoženje in dobičke.
In končno bi bili prikrajšani tudi tisti dobri delavci, ki so zaposleni v podjetjih, ki izplačujejo dividende. Podjetja bi namreč kompenzirala obvezna izplačila dobička z zmanjšanjem izplačil bonusov in nagrad.
Če bi res želeli spodbuditi delitev dobička delavcem potem bi za prostovoljno delitev dobička namenili dodatne davčne spodbude, hkrati pa bi naredili davčno privlačnejše tudi opcije za nakupe deležev s strani zaposlenih. Več zaposlenih bi tako postalo lastnikov in bi bili upravičeni do dobička brez posebnega državnega skrbništva.
foto: ThePeoplesCube.com