Utrinek: Teden v Evropski uniji

ELS Ciper Med mnogimi dogodki tedna, je bila posebej zanimiva svečana podelitev nagrad »Državljan Evrope 2013,« dobitnikom iz cele EU.

Najstarejši nagrajenec letos je bil Slovenec, Boris Pahor, ki je avgusta dopolnil sto let. Pahor je poudaril, da se mora Evropa obnoviti in naprej graditi na podlagi socialne etike in načel svobode. Pahor se je tudi zahvalil vsem evropskim poslancem iz Slovenije, da so ga pri imenovanju kandidature enotno podprli ter zaželel, da bi bilo takega sodelovanja med Slovenci še več.

»Čezmejno sodelovanje je najboljša rešitev težav,« pa je ob podelitvi priznanj povedal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.

Evropski parlament nagrado Državljan Evrope podeljuje od leta 2008, namenjena pa je posameznikom ali skupinam, ki s svojim delovanjem prizadevajo za vzajemno razumevanje in tesnejše povezovanje narodov Evropske unije, ali pa bili aktivni na področju čezmejnega sodelovanja ali se vsakodnevno ukvarjali z uresničevanjem načel Evropske listine temeljnih pravic v praksi.

Odbor EP za varstvo potrošnikov je ta teden podprl dve poročili o zakonodaji na področju varnosti izdelkov. Nova pravila predvidevajo strožji nadzor nad varnostjo izdelkov, preden jih lahko proizvajalci prodajajo na trgu.

Proizvajalcem, uvoznikom in distributerjem izdelkov nova pravila nalagajo obveznosti v zvezi z označevanjem izdelkov in izboljšujejo njihovo sledljivost. Cilj je lažje odpravljanje morebitnih varnostnih pomanjkljivosti. Ustrezno preizkušeni izdelki bodo od zdaj naprej opremljeni z označbo ‘EU Safety Tested’.

Največja poslanska skupina ELS je ta teden organizirala letno srečanje s predstavniki civilne družbe in cerkva v Evropi. Na Cipru, v Vzhodnem Mediteranu, kjer so se rodile tri največje svetovne monoteistične religije, je dva dni potekal dialog med Kristjani (katoličani, kopti, maroniti, protestanti in pravoslavni) z judi in muslimani.

Samo 150 kilometrov od Sirije, kjer vsak dan umirajo nedolžni ljudje, na (s strani Turčije delno okupiranem) Cipru, so evropske poslanke in poslanci poudarili nujnost tolerance in dialoga med različnimi cerkvami, kulturami in prepričanji. Samo potrpežljiv in iskren dialog lahko zagotovi, da se razlike premostijo in da spet zavlada mir.

Evropa in naši sosedje se danes srečujemo z naraščanjem ekstremizma in ksenofobije na eni strani, ter nasilno sekularizacijo prek relativizma in nihilizma na drugi. Oba trenda sta izjemno nevarna, saj ustvarjata polarizacijo, ki spodbuja fundamentalizem, terorizem in vojno. Predstavniki različnih cerkva so se te dni odločili več pogovarjati med seboj in uporabiti duhovno moč vere za dobro; evropski politiki pa vložiti več potrpežljivosti razumevanju drugačnosti prek več dialoga in izobraževanja.

Ta teden sta se Belgija in EU poslovila od Wilfrieda Martensa, nekdanjega belgijskega premjera in velikega evropskega politika, ki je kar 23 let vodil desno-sredinsko evropsko družino.

Martens je ob rojstnih korakih demokratične Slovenije pred več kot 20 leti kot prvi predsednik vlade na Zahodu tvegal javni nastop s predsednikom vlade takrat še nepriznane države – Lojzetom Peterletom.

Peterle je ob slovesu povedal: “Čutim dolžnost, da se mu zahvalim za njegov osebni politični zgled, za njegovo vizijo in pogum, ki sta bili usmerjena v rast Evrope. Njegova politična ustvarjalnost je temeljila na zavezanosti demokrščanskim načelom in vrednotam ter razumevanju zgodovine. Biti bolj Evropejec, mu ni pomenilo bit manj Flamec ali manj Belgijec. Pod njegovim modrim vodstvom se je ELS postavila na pravo stran zgodovine, na stran združene Evrope, ki deli skupne vrednote. Hvaležnost pa mu izražam tudi v imenu Slovenije – za vso njegovo osebno naklonjenost narodu, ki si je želel svobode, demokracije in evropske perspektive.”

Za konec pa še zanimivost, da so od tega tedna naprej tudi v Sloveniji, kot tudi v ostalih 27 državah EU na voljo satelitske povezave za internet. To pomeni, da se lahko od zdaj naprej kjerkoli v EU vsak od nas naroči na satelitsko internetno povezavo (za od 10 EUR na mesec naprej).

Evropska komisarka za digitalno agendo Neelie Kroes je pozdravila napredek pri krepitvi enotnega telekomunikacijskega trga in odprla storitev broadbandforall.eu, kjer lahko vsi državljani EU preverijo svoje možnosti za širokopasovno satelitsko povezavo.

Storitve širokopasovne povezave v EU zagotavlja 148 satelitov. Najnižja mesečna naročnina v EU za osnovne pakete je 10 evrov, najnižja mesečna naročnina za pakete, ki omogočajo hitrost 20 Mb/s, pa znaša 25 evrov. Satelitski krožniki v povprečju stanejo 350 evrov, v primeru boljšega naročniškega paketa pa so lahko cenejši.

Vendar so za nadaljnji gospodarski razvoj ter naslednjo generacijo digitalnih proizvodov in storitev, kot so povezana televizija, e-zdravje, računalništvo v oblaku in povezani avtomobili, potrebni hitrejši prenosi od osnovne širokopasovne povezave. Komisija si je zato zadala cilj, da do leta 2020 vsem Evropejcem omogoči hitrost prenosa vsaj 30 Mb/s, vsaj polovici gospodinjstev pa naročniške pakete s hitrostjo vsaj 100 Mb/s.

Klemen Žumer