Čeprav v vodstvu nacionalne televizije poudarjajo, da v četrtek v oddaji Pogledi Slovenije ni šlo za predvolilno oddajo, to le redki verjamejo. To bi bilo tako, kot če bi se moški oblekel v ženska oblačila in dejal, da je ženska, ali pa volk v zajčja in dejal, da je zajec. Oddaja je bila na sporedu že v času volilne kampanje in k temu ni kaj dodati. Šlo je za predvolilno soočenje z drugim imenom. In nič drugega.
Lahko pa bi kaj dodali o izboru udeležencev soočenja. Nacionalno televizijo namreč zavezujejo predpisi, ki so jih v preteklosti spoštovali, da ločeno vabijo na soočenja parlamentarne in neparlamentarne stranke. Tako je bilo doslej. Potem pa sta se pojavili dve novi stranki, Jankovičeva Pozitivna Slovenija in Virantova Državljanska lista. Tudi s pomočjo nacionalne televizije in drugih večjih komercialnih televizij sta čez noč, brez vsebine, postali stalnici udarnih novic informativnih oddaj. Drugih kot da ni bilo.Ko smo spremljali, kdo so v ozadju omenjenih list, je bilo jasno, da bo šlo skozi predpise kot buldožer skozi razmočeno zemljo. Da bi si bivši predsednik Slovenije Milan Kučan in drugi, ki so zapustili stranko Boruta Pahorja, dovolili, da bi se njihov Zoran Jankovič soočil z neparlamentarnimi strankami, to pa že ne.
Kakorkoli, sedaj je, kar je. Janez Janša, Karel Erjavec, Radovan Žerjav, Zoran Jankovič in Gregor Virant so se soočili v oddaji Pogledi Slovenije. Zunaj, pred vrati studia, pa so ostali Katarina Kresal, Gregor Golobič, Zmago Jelinčič, Ljudmila Novak, Matjaž Hanžek, Darko Kranjc in še kdo. Toliko o spoštovanju ali preigravanju predpisov, ki so jih, glej ga zlomka, pisali in sprejemali prav politiki.
Nekateri, ki so bili v oddaji, so se po oddaji verjetno spraševali, ali ne bi bilo boljše, da bi bili med tistimi, ki jim je bilo soočenje onemogočeno. Med njimi zagotovo Gregor Virant, za katerega ob poslušanju človek ne ve, kaj sploh zagovarja. Celo na tako preprosto vprašanje, ali bi šel v koalicijo z Janšo ali z Jankovičem, ne ve ali si ne upa podati odgovora. Ali je bilo potemtakem njegovo sodelovanje v strokovnem svetu SDS, kjer so pripravljali program stranke za naslednje mandatno obdobje, le navadna zvijačnost, kako priti do podatkov, ki bi lahko nekoč prav njemu prišli prav? Ne vem. Vsekakor pa ga je vprašanje prodornega voditelja oddaje Uroša Slaka o moralno-etični sprejemljivosti enoletnega prejemanja visokega nadomestila za čas brezposelnosti, ob dejstvu, da je v taistem času opravljal še bolj plačana svetovalna dela, povsem dotolklo. Tako nemočnega še nismo videli. Ob vsem neuspelem zagovarjanju, zakaj si je ob tako visokih prejemkih in ob že hudi gospodarski krizi, ki je zajela tudi mnoge državljane Slovenije, sploh dovolil vzeti denar, ki mu je sicer čisto zakonito pripadal, je bil že skorajda tragikomičen. Sploh še,ko je v vse skupaj vpletal družino.
Tudi prvak SDS Janez Janša jo je vpletel v enega izmed odgovorov. A mnogo bolj tehtno in na pravem mestu. Takrat, ko je voditelj omenil orožarske posle. Voditelj oddaje je dejal, da se prikrita priča, ki je nedavno Janševemu krogu očitala trgovanje z orožjem, boji razkriti svojo identiteto. Zato, ker se boji pritiska okolice na njegovo družino. Janša je na to odgovoril, da ne bi bilo nič narobe, če bi se kdo v Sloveniji kdaj vprašal, ali nista v zadnjih dvajsetih letih zaradi nikoli dokazanih obtožb trpela tudi njegova otroka.
Kaj reči o Borutu Pahorju? Mogoče to, da se je na tem soočenju videlo, da se počasi pobira. A zdi se, da z napačno taktiko. Vse sile je usmeril v kritiziranje SDS in ne morebiti v krog, ki ga je izdal in je sedaj na strani Jankoviča. Prav on pa je tisti, ki SD pobira največ volivcev. Po slišanem bi težko rekli, zakaj. O Erjavcu bi tokrat težko zapisali kaj zanimivega.
Kaj pa Radovan Žerjav? Škoda, da politik, ki ima kaj povedati in to tudi zna, vse skupaj nemo spremlja. Mogoče zato, ker mu je bil prvi stavek dovoljen šele po slabi uri oddaje? Sam si ga pa tudi ni izboril kakšne pol ure prej. Zagotovo bi imel več povedati kot Virant.
Vir: pismo bralcev v prilogi Kažipoti tednika Družina