Prejeli smo: Pred slovesnostjo v Grahovem

spomenik padliResnica o protikomunističnih in civilnih žrtvah v Grahovem je bila zamolčana in spomin zabrisan več kot 70 let. Nova Slovenska zaveza si prizadeva za dostojanstveno spominjanje žrtev in je zato z veseljem sprejela darilo g. Nikolaja Krajca: zemljišče, na katerem se je morija dogodila. V znak spomina je pripravila projekt spominskega obeležja in prosila akademika Draga Tršarja za izdelavo kipa – plamenice. Spominske plošče in okoliški park je zasnoval arhitekt Izidor Habjanič.

Ob nerazumljivi gonji, ki jo nekateri uprizarjajo zadnje dni pred odprtjem, je zaslediti vse mogoče manipulacije z resnico. Slišimo lahko celo, da se partizanske enote v Grahovem niso borile za komunizem, kar pa samo po sebi postavlja vso povojno interpretacijo revolucionarne zmage pod vprašaj, da o Dolomitski izjavi sploh ne govorimo. Vsekakor moramo z začudenjem odgovoriti na trditev, da pokojni domobranci niso pripadali Slovenski narodni vojski. Zgodovinska dejstva, objavljena tako v knjigah kot tudi drugih študijah, dokazujejo, da je Slovenska zaveza konec julija 1943 ustanovila posebno ilegalno poveljstvo javne varnosti, ki je “sestavni del slovenske narodne vojske in mu je bilo podrejeno celotno moštvo vaških straž”. To je prva omemba termina Slovenska narodna vojska (SNV). Slovenska zaveza je 5.8.1943 dopolnila navodila o ravnanju SNV, ki naj se ob kapitulaciji Italije prebije do zavezniških sil kot sestav Jugoslovanske vojske. Glavni del SNV je bila Slovenska legija, ki jo je že maja 1941 ustanovila Slovenska ljudska stranka, uradna stranka in del jugoslovanske vladne koalicije ter s strani zaveznikov priznane vlade. Slovenska legija je bila ustanovljena z namenom organizacije ilegalne odporniške mreže in enot, zbiranja orožja in informacij ter priprave udara proti okupatorju v sodelovanju z zavezniki, s ciljem zasesti slovenske etnične meje.

O konkretnih dogodkih v Grahovem, zgodovinskih okoliščinah, ki so takrat vladale ter o posledicah, je na voljo študija mag. Staneta Okoliša. Pripravljeni smo se soočiti z vsakim drugačnim pogledom, ki bo podprt z nam doslej neznanimi ali nedostopnimi argumenti in dokazi.

Želimo pa si vzdušja, ki bo dovoljeval nemoten spomin vsakomur, brez groženj ali pritiskov in v duhu mirnega iskanja resnice.

Peter Sušnik,
predsednik Nove Slovenske zaveze