Ne samo Iranci in Rusi, tudi naši so streljali na letala

Za prekop posmrtnih ostankov posadke sestreljenega letala je bil zadolžen tudi Rudolf Hribernik – Svarun, ki je v svojih spominih zapisal, da je ameriška komisija nanje gledala kot na morilce. »Najhuje je prišlo, ko so vojaki odkopali skupni grob z ostanki vseh žrtev in so se pred nami pokazale velike kartona-ste škatle UNRRA paketov.« Ker se je zbal posledic, ki bi sledile, če bi talce fotografije prišle v ameriške medije, je ukazal odvzem fotoaparatov in uničenje filmov.

V senci Jalte

“[Rusi] imajo tudi pravico biti ponosni na svojo vlogo v porazu tretjega rajha, nimajo pa pravice izkrivljati zgodovino. Prezreti velikanske zločine komunističnega sistema v Sovjetski zvezi pomeni nevarnost njihove ponovitve. Proslavljanje zmage nad nacizmom brez omenjanja kriminalne kartoteke sovjetskega imperialnega širjenja, ni pot do sprave s sosedami Rusije.”

Nova hladna vojna na obzorju

V našem prostoru je mnogokrat opaziti, še zlasti na levem političnem polu, nekakšno navdušenje in simpatijo, do vse močnejše »matere Rusije«, v kateri tudi Slovenci kot majhen slovanski narod še vedno občasno vidijo svojega zaščitnika, četudi z druge strani ni čutiti pretiranega zanimanja.

Rusi sestrelijo ameriško vohunsko letalo

Američani so že v zgodnjih petdesetih letih prejšnjega stoletja, na višku hladne vojne med Američani in Rusi, začeli razmišljati o izvidniškem letalu, ki bi jim omogočilo pridobitev informacij o sovjetskih izstrelitvenih ploščadih za medcelinske balistične … Beri dalje