Janez Janša je po prvem polčasu tekme udobno na prvem mestu. Virantov padec je zanj hkrati razlog za veselje, kot skrb za prihodnost. Namreč, Janša bo zmago skoraj zagotovo dosegel. Ali bo to 30 ali 35%, bomo še videli. Pomembno je, da ne bodo mogli sami sestaviti vlade in bodo potrebovali partnerja. Lista Gregorja Viranta je, ne glede na zamere, najbolj logična izbira poleg SLS-a in NSi-ja, ki pa utegneta dobiti le malo poslanskih mest ali celo ostati zunaj Državnega zbora.
Dokaj jasno je da bo na koncu pomembna zmaga večjega bloka. Če v enega uvrstimo SDS, SLS, NSi in Listo Gregorja Viranta, v drugo pa Pozitivno Slovenijo Zorana Jankovića, SD, Zares in LDS, medtem ko DeSUS pustimo na sredini, pripravljen, da se vključi v kakršnokoli vlado, vidimo da prvi strani za zdaj kaže na zmago.
Česar ne vemo, je, kam se bo premikal ta del volilnega telesa, ki je tako toplo sprejel Virantov vstop v predvolilno tekmo. Določen del se bo preselil k Janši, določen del pa se lahko premakne kam drugam, recimo SD-ju, kakšni manjši stranki, recimo SMS – Zelenim, določen del lahko spet ostane doma. Prvi blok je v veliki prednosti tako dolgo, dokler lahko računa na Viranta, če ta prestopi, je možnost poraza povsem realna. Glede na izjave kandidatov je po drugi strani nerealno pričakovati kakšno večjo koalicijo. SD je tako ali tako prešibka, koalicija Janković – Janša pa se zdi povsem nemogoča.
Več: blog Sašo Ornik