Komu koristi šibka NSi in SLS – oziroma to, da morda obe ostaneta izven parlamenta?

Naj kar odgovorim na vprašanje v naslovu. Po eni razlagi tranzicijski levici, ker najmočnejša SDS ne bi imela partnerjev za sestavo parlamentarne večine, po drugi pa Janši, ker ….

Pojdimo po vrsti:

Je bilo nedavno razširjeno zborovanje Ruparjevega Glasa upokojencev, Janše, Jelinčiča in še nekaterih manj znanih protagonistov, zametek novega DEMOS-a? Tukaj se ne strinjam s sicer odličnima analitikoma Aljušem Pertinačem in Petrom Gregorčičem. V tem primeru bi morali biti na sceni še vodilni iz SLS in NSi, pa recimo Čuš/ Nada Pavšer, Zeleni in ne neke njihove manj poznane sekcije.

Ideja novega DEMOSA, ki bi bil združba novih demokratičnih pomladnih strank od desne do leve (namreč tam, na Sternenovi v LJ Šiška 8. januarja 1990 smo bili takrat tako Tomšič / Pučnik / Magajnovi socialdemokrati in stranka Zelenih), temu seveda ni bila niti malo podobna.

Dvomim ali so v SDS sploh prepričani ali bo Ruparju uspelo priti v parlament. Da se je na nedavnem shodu z njim povezal, je bolj potreba Janše po populus motivatorju, ki je sposoben pripeljati desettisoče na ulice. To spodobnost ima poleg Zorana Stevanoviča le Pavle Rupar. Za pritisk na Golobovo vlado k odstopu je namreč potrebna MNOŽICA, ki pa je na primer, s sicer njegovimi prodorni poslanci in tudi sam Janša, le ne more mobilizirati v taki meri.

Janša si želi dobiti čim več glasov za svojo SDS in cilja na absolutno večino. Na primer idejo pluralnega, mavričnega novega DEMOS-a , ki sem jo plasiral na zborovanju v Celju 7. marca 2018, je – kljub podpori javnosti na prireditvi – odločno zavrnil.

Torej tudi, če bo množica novih desnih strank ostala pred vrati parlamenta, računa, da bo iz ostankov glasov kot največja stranka dobil procentualno tudi največ nerazdeljenih glasov.

Raje to, kot pa da bo imel ob sebi nezanesljivo NSi in SLS. Pregon NSi-ja dobiva – z nedavno afero DARS-a – nov zalet; z manj opaznim Markom Balažicem pa SLS, kar sama poskrbi, da je v političnem prostoru več ni.

Sedaj je še čas, da Janez Janša dobi na desni povsem nove bolj kompatibilne partnerje. Npr. gospodarsko nastrojenega Marko Lotriča (ki ga »požegnal Janšev« Zdravko Počivalšek) in ljudskega Ruparja, ki vse bolj nagovarja tudi kmete. Razen, če po tihem le računa na Logarja.  Verjetno bolj prvo kot drugo.



1 komentar

  1. Nevstop tako NSi kot zagotovo tudi SLS v parlament lahko koristi samo tranzicijski levici. SDS lahko zabeleži še tolikšno zmago, pa ji absolutne večine v parlamentu sami ne bo uspelo zbrati. Vedno bo potrebovala eno, verjetneje pa celo več drugih strank.
    Postavlja se seveda vprašanje katere, saj je z večino strank sprta. To Janši otežuje sestavljanje koalicijske vlade. Seveda politika ni nekaj načelnega, a preveliki začetni spori praviloma ne obetajo dobrega nadaljevanja. Osebno sem mnenja, da s tistimi, ki so ji najbolj sorodne programsko in tudi po strukturi volilne baze. To so seveda stranke, ki se nagibajo na desno.
    Na tem povezovanju bi bilo treba najbolj delati, če hočemo doseči uspeh. Sesuvanje potencialnih partnerjev ne bo dalo pozitivnega rezulata.

Comments are closed.