Vir: MnenjeMeter, Siol. V Mnenjemetru gostimo ministrico za obrambo v Pahorjevi vladi Ljubico Jelušič, ki je izjemno kritična do tega, kako v zadnjih dneh teče razprava o obveščevalnih službah, in ki opozarja, da je za združitev obeh služb potrebno soglasje opozicije, saj je za spremembo zakona o obrambi potrebna dvotretjinska večina v parlamentu in Melito Župevc iz Pozitivne Slovenije, ki je za 6. marec sklicala nujno sejo na temo delovanja Sove in OVS “v luči vladnih napovedi racionalizacije javne uprave, odpuščanj in premeščanj”.
Ljubica Jelušič:
Gre za dezinformacijo, ki smo ji v teoriji o propagandi, kot so nam jo predavali na FDV, rekli črna propaganda. Ko napišeš izmišljeno tezo, jo pošlješ v medije in nato ljudi siliš, da se opredeljujejo o njej. Če bi vlada res hotela združiti Sovo in OVS, tega ne bi naredila tako, da bi direktorja OVS postavila za direktorja Sove, ampak bi začela s postopkom spreminjanja zakonodaje. Za spremembe zakona o obrambi, ki eksplicitno govori o OVS, je potrebna dvotretjinska večina, zato bi koalicija potrebovala podporo opozicije.Združevanje brez sprememb zakonodaje torej ne bo mogoče, to pa je zelo transparentno javno dejanje, ki ga pred javnostjo in opozicijo ni mogoče skriti.
Torej nas ni treba strašiti s tem, da se dogaja nekaj, kar v demokraciji ni javno. Nujnost preoblikovanja obveščevalne dejavnosti v smeri bolj koordinirane dejavnosti, ki bi jo po možnosti uredili v enem zakonu, smo imeli zapisano v koalicijskem sporazumu Pahorjeve vlade. Čudno, da tega “nevarnega početja” za svobodo in varnost ni takrat nihče opazil. Veselilo bi me, če bi Janševi vladi uspela koordinacija obveščevalnih služb, ker to potrebujemo zaradi naše skupne varnosti. Moji vladi to ni uspelo. Resolucija o strategiji nacionalne varnosti pa zavezuje vse vlade.
Melita Župevc:
Vlada praktično vsak dan govori o racionalizaciji na vseh ravneh in v vseh resorjih, o premeščanjih, ukinjanju agencij in uradov. Ni pa doslej nič povedala o tem, kakšne načrte ima z organizacijo in delovanjem Sove in OVS ter obveščevalno-varnostnim sistemom nasploh. Zakaj se to od nje upravičeno pričakuje?
Ker je bilo edino in zelo jasno sporočilo, ki ga je doslej vlada dala, takojšnja zamenjava šefa Sove in posledično tudi prvega človeka OVS. Vlada ima pri spreminjanju zakona o obrambi manj maneverskega prostora, saj zanj v državnem zboru potrebuje dvotretjinsko večino. Vse druge poti pa so za vlado bistveno bolj odprte in dostopne. Ker govorimo o službah in dejavnostih, ki so vitalnega pomena za zagotavljanje varnostnih, političnih in gospodarskih interesov naše države, je prav, da je z morebitnimi spremembami na tem področju seznanjena pristojna državnozborska komisija. Na nujnost preoblikovanja obveščevalne dejavnosti, predvsem v smeri bolj koordinirane dejavnosti, opozarjajo tudi številni v zadnjih letih že sprejeti dokumenti, h katerim je zavezana tudi nova vlada. Zato komisija pričakuje odgovore in razpravo o teh vprašanjih.