J. Možina za Radio Ognjišče: ‘Preseneča me neobčutljivost družbe’

Tokratni gost oddaje „Spoznanje več, predsodek manj“ je bil zgodovinar Jože Možina, da nam je odpravil kakšen predsodek in dal spoznanje več o pretekli zgodovini. In obletnica konca 2. svetovne vojne je lepa priložnost za to.

Jože Možina je v začetku razgrnil pogled o polpretekli zgodovini: „Moramo pogledati kaj se je v resnici zgodilo. In potem bomo vsi razumeli, ali je bila to svoboda ali ne. Velika razlika je med vzhodno in zahodno Evropo. Ko pri nas po 9. maju 1945 oblast prevzame komunistični režim, takrat se šele organizirajo povojni množični poboji, ki trajajo maja in junija. Takrat je ubitih 12 tisoč domobrancev in civilnih oseb, pa tudi 100 tisoč oseb drugih narodnosti. Gre za vojne ujetnike in civiliste.“

Kaj se je dogajalo, so vedeli samo svojci žrtev in tisti, ki so stanovali blizu teh morišč, je dejal Možina. „Režim je seveda zločine prikrival. Tisto, kar se je vedelo, pa je povzročilo več desetletni molk, po drugi strani pa tudi sprijaznjenje z zločinom. Saj vidite, da so dejanja v začetni fazi razkrivanja takratni revolucionarji opravičevali, da se je to dogajalo povsod po Evropi, da je to pač vojna. A to ne drži.“

Nekatere ta zgodovinska dejstva vznemirjajo in jim pride do živega, druge ne. Zakaj? „Tudi mene to preseneča. Preseneča me, od kje smo dobili to neobčutljivost družbe. Gre za poškodovano moralo tega naroda. Če nekoga ne prizadenejo krivice, da jim je vseeno, ali ti ljudje še niso pokopani, ne vem, to ni samo stvar preteklosti. To je hudo spoznanje v kakšnem svetu živimo in kdo nas obkroža. V primeru novega konflikta v Evropi imamo žal ogromno nastavkov, da se kaj podobnega spet zgodi. Ker vrednosti sistem in deset božjih zapovedi pri nas očitno ne veljajo.“

Več lahko preberete in prisluhnete oddaji na strani Radia Ognjišče.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.