Epidemija trahoma v Prekmurju

Že med drugo svetovno vojno, v času madžarske okupacije, so Prekmurci množično zbolevali za nalezljivo očesno boleznijo. Trahom ali klamidioza je bakterijska okužba, ki jo pri ljudeh najpogosteje povzroča bakterija Chlamydia trachomatis. Gre za kronično vnetje očesne veznice in roženice, lahko pa se okužijo tudi dihala in sečila. Trahom je torej tudi spolno prenosljiva bolezen, ki jo venerologi imenujejo kar po bakteriji »klamidiji« in je med mladimi danes najbolj razširjena spolna bolezen. Trahom so poznali že Egipčani in to v 15. stoletju pr. Kr., pa tudi na Kitajskem in v Mezopotamiji. V Evropo so ga iz Egipta v letih 1798 – 1802 prinesli Napoleonovi vojaki.

V primeru ne zdravljenega trahoma, človek obvezno oslepi, ali pa postane ne ploden! Po podatkih WHO je zaradi trahoma v svetu oslepelo že več kot osem (8) milijonov ljudi, okoli 84 milijonov ljudi po svetu pa je z njim okuženih. Očesni trahom razsaja pred vsem v zaostalih deželah Južne in Srednje Amerike, v Afriki in Aziji ter sporadično tudi v vzhodnem Sredozemlju. Glavni vzrok okužb so slabe higienske razmere in pomanjkanje čiste vode in urejenih sanitarij. Bolezen se prenaša z osebnim stikom z obolelo osebo, z okuženimi predmeti in s piki žuželk!

Po drugi svetovni vojni je bil v Prekmurju tako okužen s trahomom domala vsak deseti prebivalec. Vsaka četrta družina pa je imela v svoji sredi po enega bolnika, ki je neposredno ogrožal vso okolico. Ljudska oblast se je takoj spopadla s to nevarno boleznijo. Znanemu prekmurskemu zdravniku, oftalmologu in specialistu za zdravljenje trahoma dr. Jožetu Pečanu, je tako 29. novembra 1951, kot je poročal takratni Slovenski poročevalec, z energičnimi ukrepi uspelo preprečiti nevarno širjenje trahoma še v druge predele Slovenije.

Foto: Wikipedia