Griesser: Kritika NOB-ja nedopustna

V Študijskem centru za narodno spravo so v sredo pripravili okroglo mizo o zgodovinopisju. Beseda teče predvsem o trenutnem stanju v zgodovinopisju in kriterijih raziskovanja v zgodovinski stroki, o spodbujanju kritične, argumentirane in strokovne razprave znotraj stroke in o preseganju ideološkosti v zgodovinopisju.

Griesser Pečar: “Razumljivo je, da imajo tisti, ki so bili prej v službi režimske politike, težave. Menijo, da morajo služiti političnim ciljem, ki jih imajo za pravilne,” je dejala in ob tem dodala, da v zgodovinopisju ne sme nič ostati zamolčano ali pozabljeno. Poudarila je, da je revizija instrument, ki bi ga moral uporabljati vsak zgodovinar, ki odkrije nove dokumente in dejstva o preteklosti. Zatrdila je, da v Sloveniji velja pravilo, da je kritika NOB-ja nedopustna, ne glede na zločine, ki so bili storjeni v njegovem imenu. Zgodovinarji, ki izrekajo to kritiko, so po njenih besedah označeni za zagovornike nacizma in fašizma, “kamor sploh ne spadajo”.

/ … /

Stane Granda je pojasnil, da smo pri nas priča kadrovski podhranjenosti pri raziskovanju revolucije, ki je potekala med drugo svetovno vojno. Razlog za takšno stanje je po njegovem tudi v tem, da želijo nekateri revolucijo ohraniti v podobi, kot jo je imela med totalitarizmom.

Opozarja, da se v Sloveniji dogaja vse večja politizacija zgodovine, še posebej v zadnjih mesecih, kar se je, kot pravi, manifestiralo tudi ob letošnjem 27. aprilu. Dodal je še, da se zdi, da predsednik republike Danilo Türk med tranzicijsko navlako, s katero bi bilo treba obračunati, šteje tudi kritično zgodovinopisje.

/ … /

Jože Dežman je povedal, da sta, ko je bil direktor Muzeja novejše zgodovine, zgodovinarja Jože Pirjevec in Božo Repe dejala, da je škodljiv za politiko in ideološko obremenjen, kar je imelo za posledico, saj ni več direktor omenjene institucije.

Prepričan je, da bi bilo treba v slovensko zgodovinopisje vpeljati nove besede, kot so genocid, etnocid, klasicid in upor proti totalitarizmu. Zatrdil je, da je upor proti titoizmu ravno toliko vreden kot upor proti fašizmu in nacionalsocializmu.

Več: Demokracija