B. Cestnik, Družina: Moč in meja tradicije

Bolje, da umre človek, kot da umre tradicija,« pravi neki, menda dalmatinski pregovor. Ko ga prvič slišiš, te strese. »A da je tradicija več kot človek?« se namrščiš. Potem razmišljaš. Če umre človek, umre človek. Če pa umre tradicija, lahko umre ves narod. Zgodovina je zgovorna. V živžavu mešanja etnij in zaporedja zgodovinskih pretresov Slovenci nismo preživeli zaradi močnega gospodarstva, močne države ali strašne armade. Vsega tega nismo imeli. Kot narod smo preživeli zaradi ljubezni do svojega jezika in pesmi, zaradi vztrajanja pri svojih običajih, kulturi in veri. Taka je moč tradicije.

Če smo danes v Sloveniji v krizi demokracije in tržnega gospodarstva, je to tudi zato, ker na teh dveh področjih nimamo žlahtne tradicije. Nimamo stoletnih navad odprte družbe in liberalnega trga, zato se nimamo kam nasloniti. Tradicija ima tudi funkcijo bergle, ki pomaga, da shodimo, potem ko smo se polomili. Te funkcije v našem primeru žal ne more opravljati.

Bo tradicija potemtakem ohranila tudi katoliško vero med nami? Bo in ne bo. Bo, ker je prenos in ohranjanje vrednot njena osnovna naloga. Tradicija je v tem smislu že na delu. Po vsej Evropi opažamo, kako sekularizacija pustoši med verniki, pa tudi, da so stari katoliški običaji pritisk sekularizacije zdržali bolj od pričakovanega.

Več lahko preberete v Družini.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.