15. maj, svetovni dan družine

Družina PREJELI SMO. Na svetovni dan družine, ki ga je za 15. maj razglasila Generalna skupščina Združenih narodov in ga praznujemo od leta 1993, objavljamo izjave Civilne iniciative za družino in pravice otrok, Zavoda iskreni.net ter Družinske pobude.

Naj bodo naše družine prostor ljubezni, sprejemanja, upanja in odpuščanja

Mnoge družine so v zelo težkem finančnem in materialnem položaju. Mnoge družine so na robu preživetja, mnoge se bojijo, ker se mu hitro približujejo. Starši si vzamemo vse premalo časa drug za drugega in za otroke. Težko je danes vzgajati. Veliko je nerazumevanja, nesprejemanja in nespoštovanja. Veliko je nezvestobe in iz nje izhajajočega trpljenja… Pridejo tudi bolezen in starost ter z njimi povezane težave. Spori so v družinah zaradi dediščine…

Ampak težave v življenju so zato, da jih premagamo, ne zato, da one premagajo nas. To iz dneva v dan dokazujejo naše družine. Premagujejo pomanjkanje in strah pred prihodnostjo. Pogumno in zavzeto premagujejo vsakodnevne težavice in težave. Trudijo se za več ljubezni, za več življenjskega optimizma. Nič ne pretiravamo, če rečemo, da so naše družine in še posebej naši otroci vir naših moči in upanja. Zato so naše družine tudi vir moči in upanja za prihodnost celotne naše družbe in države.

Težki časi so tudi priložnost. Priložnost za solidarnost med družinami – v sorodstvu, med prijatelji, med sosedi, v mnogih dobrodelnih akcijah…

Vsem družinam ob današnjem svetovnem dnevu družine želimo, da bi bile prostor prostor ljubezni, sprejemanja, upanja in odpuščanja.

Aleš Primc

vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok

 

Družina – potrebuje podporo, ne ovire!

V Zavodu iskreni.net, vodilni družinski organizaciji, smo ob 15. maju, mednarodnem dnevu družine, zaskrbljeni nad odnosom države do družin v Sloveniji.

Prizadevanja mnogih staršev in zakoncev, ki so jim družina in otroci prva vrednota, doživljajo čedalje manjšo in manjšo podporo. To se še posebej čuti v času finančne krize, ko smo družine že tako prizadete, saj je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve že preteklo leto med prvimi varčevalnimi ukrepi globoko poseglo prav v »družinske prejemke«. Mnoge družine so danes zgrožene, da je družinska politika v umiranju in se ohranja samo še socialna.

Družinska politika in socialna politika bi morali biti striktno ločeni, saj se sicer v prizadevanjih ohranjati socialno politiko izvaja preostre reze v družinsko politiko. V primeru, da se bo ta trend nadaljeval, ne bo država v ničemer pomagala k prenehanju upada rojstev in bomo čez nekaj let imeli še večje težave s staranjem prebivalstva.

Zato želimo posebej opozoriti vlado in zaposlene na ministrstvu:

  • Prenehajmo rušiti državno družinsko politiko, ki je postala talec socialne politike in varčevalne politike. Varčavenje je moč najti v racionalizaciji javne uprave in ne v dodatnem obremenjevanju družin, ki delajo za preobsežno javno upravo.
  • V dvajsetih letih samostojne Slovenije se je pokazalo, da ne leva ne desna politična opcija ni zmožna vzpostaviti resne in razvojne družinske politike. Zato naj država v čim večji meri »drži prste stran od družine« ter omogoči družini in družinski civilni družbi ustrezno avtonomijo, namesto da le to ovira.
  • Ne uvajate višjih davkov, ki so šolski primer, kako obremeniti vse prebivalstvo in s tem še bolj ovirati tako družine kot gospodarstvo.
  • Vlada naj probleme javne porabe in posameznih drugih interesnih skupin rešuje brez dodtane obremenjevanja družin in gospodarstva.

Vlagati v družino pomeni vlagati v prihodnost. Brez trdnih in zdravih družin bodo v prihodnosti ogroženi ne samo socialni in moralni temelji našega naroda, ampak tudi ekonomski – družbe blaginje bo brez zdravih družinskih jeder nepreklicno konec.

Vsem družinam kljub trenutnim razmeram želimo, da bi našle družinski mir in si vneto prizadevale za svoje interese in jih na vseh področjih družbenega življenja tudi bolj učinkovito uveljavljale!

Igor Vovk

direktor Zavoda iskreni.net

Investicija v otroke je ključ naše prihodnosti

V Družinski pobudi skupaj z Evropskim združenjem družinskih organizacij (COFACE – Confederation of Family Organisations in the European Union) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družine opozarjamo, da je investicija v otroke ključ naše prihodnosti, saj smo v Evropi sredi dramatičnih demografskih sprememb. Od leta 1990 do danes se je razmerje med aktivno populacijo in starejšimi od 65 let z 1 proti 4 znižalo na 1 proti 3, do leta 2025 pa bo po pričakovanjih padlo na 1 proti 2. To bo imelo velik vpliv na naše delo, pokojninski sistem in celotno organizacijo našega življenja.

Zato se moramo bolj zavedati in v svojem ravnanju upoštevati, da je naša prihodnost v naših otrocih. Na to je še posebej potrebno opozoriti v Sloveniji, ki je v času krize v imenu varčevanja med vsemi evropskimi državami najbolj grobo zarezala prav v pravice družin in otrok. Tako je v zadnjih dveh letih po družinah najprej udaril Svetlikov Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, potem Zakon za uravnoteženje javnih financ in nazadnje še Vizjakova pokojninska reforma, ki je med vsemi skupinami prebivalstva pravice najbolj oklestila ravno staršem.

Kljub temu pa, dragi starši in otroci, ta čas ni čas za obupavanje. Pomnožimo zavedanje, da so negovani in živi odnosi med mamo in očetom ter med starši in otroki naše največje bogastvo, da je vsako novo življenje, ki ga sprejmemo, prinašalec novega upanja in neizmernega potenciala novega človeka, četudi se morda prebijamo skozi različne preizkušnje.

Zato vam ob mednarodne dnevu družine čestitam za vse vaše napore za lepo družinske življenje, za vsako sprejeto življenje in vam želim, da bi znali vedno bolj živeti v medsebojni povezanosti in ljubezni, saj bo to vir vaše sreče tudi v težkih trenutkih.

Tomaž Merše

predsednik Družinske pobude