Srečanje Društva slovenskih izobražencev: Delo v zdravem duhu demokracije

Gost tokratnega ponedeljkovega srečanja Društva slovenskih izobražencev je bil vedno zanimiv in nikoli banalen Tino Mamić, eklektična osebnost v svetu medijev, kot ga je uvodoma predstavil predsednik DSI Sergij Pahor. Tino Mamić ima namreč za seboj dolgo časnikarsko pot, danes pa je urednik tednika Domovina, lepe slovenske medijske zgodbe, ki je nastala v zadnjih letih.

Domovina se je v javnosti najprej predstavila s spletnim portalom, nato pa še v tiskani izdaji. Kot neodvisen tednik se je v slovenski javnosti pojavila v trenutku, ko je vladala neka praznina na tem področju. Nastala pa je iz dolgoletne želje po spreminjanju medijskega prostora, ki je popolnoma enoumen in celo aktivističen, je povedal Mamić. Podjetnik Igor Vovk je najprej ustanovil družinsko organizacijo iskreni.net. Ta portal je obravnaval družinske in vzgojne tematike, v času pa se je izkazalo, da so potrebne tudi politične. Tako je nastal portal domovina.je, ki si ga je zamislil politolog Rok Čakš v določeni meri opredeljenega, a ne agitatorskega, marveč vedno odprtega za vse.

Domovina ima jasne vrednote, a upošteva in posluša vsa mnenja v duhu zdrave demokracije, je pojasnil Mamić, ki je povedal, kako so razmišljali o stanju in prihodnosti tiska ter se odločili tudi za tiskano izdajo. Moderatorja je  zanimalo, kakšna je bila začetna reakcija v javnosti. Urednik je povedal, da so imeli takoj velik odziv, delno tudi zaradi tega, ker je revija Reporter zamenjala lastnika in izgubila veliko naročnikov. Politična levica pa je reagirala jezno in žolčno, zaradi tega ker so na glas povedali, kar mislijo, in to je v Sloveniji še danes problem. Svoboda medijev je še vedno ogrožena, zatrjuje Mamić, ki pravi, da tedniku Domovina očitajo marsikaj, saj nanje letijo kritike z vseh strani, tako z levice kot z desnice, iz katoliških in drugih krogov.

Bralci tednika so namreč raznoliki, saj je približno polovica takih, ki se prepoznavajo v desnici oz. desni sredini, druga polovica pa je sestavljena iz levičarjev in tistih, ki se ne opredeljujejo oz. menjujejo nazor. Ta pa je tudi prava moč tednika, saj ga berejo tudi tisti, ki so strogo prepričani o svojih idealih, a so pripravljeni na demokratičen pogled in pogovor, je na srečanju povedal karikaturist Domovine Boris Oblak, ki je na ponedeljkovem večeru sedel ob uredniku. Karikatura ima namreč posebno moč pri tedniku, kar takoj opazimo, saj so duhovite in hudomušne karikature postale v kratkem času njegov pravi prepoznavni znak. Oblak se sicer ni nikoli ukvarjal s politiko, a je sodelovanje s tednikom takoj sprejel, saj je razumel, da je njegovo okolje pravo, ker zagovarja tiste vrednote, v katere sam verjame, kot je npr. svoboda govora. Karikaturistova naloga je po svoje zahtevna, zabavna in prinaša neizmerno zadoščenje, je povedal Oblak, ki je obrazložil, da je spretnost v tem, da se upodobi to, česar ni možno povedati z besedo. Genialne karikature oz. naslovnice tednika je urednik Tino Mamić tudi natisnil in jih pokazal prisotnim.

Ob koncu je Mamić razkril, da imajo v načrtih še marsikaj in da se bo Domovina še močno razvijala. Za zdaj je njena naklada 7.500 izvodov, a še narašča, zato gledajo v prihodnost z optimizmom. Tudi s podjetniki imajo zelo dobre odnose, marsikdo jih namreč tudi podpira. Urednik je omenil npr. Aleša Štrancarja, ki je med drugim postal tudi njihov delničar. Denar, ki ga je vložil v tednik, so uporabili za premišljene strateške poteze, ki so in bodo Domovino razvijale še naprej.

Besedo je na koncu prevzela živahna publika v Peterlinovi dvorani, tako da se je sproščen pogovor z razpoložljivim urednikom nadaljeval brez dlak na jeziku. Tino Mamić je razkril še marsikaj zanimivega o financiranju in nakladi slovenskih medijev ter slovenski politični sceni in medijskem svetu.