Slovenija v recesiji že lani – Okrevanje bo dolgotrajno in boleče

Avtor: Jože P. Damijan. Vir: Razgledi.net.  Državni statistični urad je danes sporočil, da se je leta 2011 po prvih ocenah bruto domači proizvod (BDP) v Sloveniji realno zmanjšal za 0,2 odstotka. V zadnjem četrtletju lani pa se je obseg BDP v primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2010 zmanjšal za 2,8 odstotka. Te ocene o ponovnem zdrsu Slovenije v recesijo so bile pričakovane. Po negativni rasti BDP v tretjem četrtletju je bilo glede na trende držav v evro območju, ki so naše največje zunanjetrgovinske partnerice, bilo mogoče pričakovati padec BDP tudi v četrtem četrtletju . Nekoliko presenetljiv je le dramatičen obseg upada gospodarske aktivnosti v zadnjem četrtletju, zaradi česar je celotno leto 2011 negativno.

To nakazuje na dejstvo, da je slovensko gospodarstvo tudi po spraznitvi gradbeniškega balona, kar se je zgodilo v letih 2009 in 2010, v izjemno slabi poslovni kondiciji. Kljub pozitivni gospodarski rasti v Nemčiji in ostalih velikih partnericah v letu 2010 in prvi polovici 2011 slovenska podjetja tega pozitivnega povpraševanja niso uspela v celoti izkoristiti. Tudi podjetja, ki imajo naročila, ne morejo dobiti financiranja niti za obratna sredstva. Razlogi so tako na strani bank, ki so močno zaostrile kreditne pogoje, kot na strani podjetij, ki so močno zadolžena in ne morejo ponuditi primernih zavarovanj za nove kredite. Težave v slovenskem gospodarstvu so zelo globoke in strukturne narave. Hitrih rešitev za izhod pa ni.

V tej situaciji bo izjemno težko pognati cikel gospodarske rasti. Po eni strani bodo sanirane banke, če bi jih lastniki sanirali oziroma dokapitalizirali, izjemno previdne pri odobravanju kreditov prezadolženim podjetjem. Po drugi strani pa tudi država zaradi nujne konsolidacije javnih financ ter omejenega in dragega zadolževanja v tujini ne bo mogla z javnim denarjem financirati velikh projektov in tako posredno pomagati domačim podjetjem.

Čaka nas težko in dolgo obdobje prilagajanja in razdolževanja podjetij ter konsolidacije bančnega sektorja in javnih financ. Vsi načrtovani ukrepi vlade glede stroškovnega in administrativnega razbremenjevanja gospodarstva bodo imeli učinke šele na srednji in daljši rok.