Resnica in sočutje: Večeri SFA v Slovenski kinoteki

rdeci boogieV Slovenskem filmskem arhivu (SFA) pri Arhivu RS so pripravili izbor dokumentarnih in igranih filmov o prelomnem času druge svetovne vojne, državljanske vojne, revolucije.

Alojz Teršan, vodja SFA, napoveduje:

Odblesk druge velike vojne v slovenskem filmu

Slovenski celovečerni filmi, ki so nastali zaradi zgodb, ki jih je naplavila druga svetovna vojna in njene neposredne posledice na naših tleh so sila raznoliki. Roko na srce, nihče od približno štiriintridesetih ne slavi vojne kot take, mnogi slave le odpor in pogumne žrtve okupatorskega režima. Naši vojni filmii niso veliki spektakli, ki so jih o raznih nemških ofenzivah slikali filmi v drugih tedanjih delih Jugoslavije. Močna nota v filmih je težka nujnost odločitve v prelomnih dogodkih. Nenavadno veliko je zgodb odraščanja med vojno. Vojna je spremenila vse. Mnogi so izgubili vse, so postali begunci, ali trupla, njihove posesti so bili zaplenjeni, drugi pa so se povzpeli na novi družbeni lestvici. Nekateri filmi, nastali v osemdesetih pa se že spopadajo z osvetlitvijo poizkusa sprave obeh močno vpletenih slovenskih vojaško političnih sil, leve in desne, pa tudi odnosa z nekdanjimi vojaki zasedbene vojske.

Predvsem vojni in prvi povojni dokumentarni filmi, ki prikazujejo, tako domobranske, kot pozneje partizanske manifestacije pa so zelo neposredni, propagandno naravnani. V zadnjih desetletjih pa nastaja nov val dokumentarnih filmov, ki se ukvarjajo z usodami posameznikov med vojno, ukradenih otrok žrtev obeh zgoraj omenjenih strani , pa tudi in predvsem, z dolgo zamolčano temo, povojnimi izvensodnimi poboji premaganih in ujetih vojakov, pa tudi civilistov, ki so jih zagrešile oblasti zmagovite strani.

V filmih, ki jih hrani Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije na zgoraj omenjene teme je toliko nians, toliko usod, žalosti, veselja, poguma, čuta do dolžnosti, strahu, groze, vdanosti v usodo, nasilja, pozivov k spravi….. Čustva so, glede na razmere, močna, zato so zgodbe prepričljive, mogoče v naših vojnih filmih še najbolj.

Resnica in sočutje
Sedemdesetletnica konca druge svetovne vojne

Ponedeljek 9.2.2015

18.00
Otroci s Petrička
Slovenija 2007, betacam, čb, režiser Miran Zupanič, 95 min

20.00
Banditenkinder – slovenskemu narodu ukradeni otroci
Slovenija 2014, betacam, barvni, režiserka Maja Weiss, 95 min

Ponedeljek 16.2.2015

18.00
Čas brez pravljic
Slovenija 1986, 35 mm, barvni, režiser Boštjan Hladnik, 96 min

20.00
Med strahom in dolžnostjo
Slovenija 1975, 35 mm, barvni, režiser Vojko Duletič, 87 min

Ponedeljek 23.2.2015

18.00
Rdeči boogie ali Kaj ti je deklica
Slovenija 1982, 35 mm, barvni, režiser Karpo Godina, 82 min

20.00
Živela svoboda
Slovenija 1987, 35 mm, barvni, režiser Rajko Ranfl, 91 min

 

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.