Referendumska ureditev v Sloveniji spodbuja k družbenemu dogovoru

IZJAVA ZA JAVNOST. Referendumska ureditev v Sloveniji spodbuja k družbenemu dogovarjanju in iskanju široko sprejemljivih rešitev. Dogovarjanje in iskanje širokega družbenega soglasja je še posebno v času krize nujno potrebno, zato pregrobo omejevanje in izničevanje neposrednega odločanja ljudi na referendumu ni modro. Referendume smo imeli v Sloveniji vedno, kadar so bili sprejeti slabi zakoni, ker je bilo dogovarjanja med socialnimi partnerji in različnimi družbenimi skupinami premalo ali pa ga sploh ni bilo.

Ljudstvo v Sloveniji ni krivo, da smo se znašli v globoki gospodarski in socialni krizi, zato pričakujemo od politike, da bo v demokratičnem procesu in v dogovorih s socialnimi partnerji reševala probleme ter prepričala ljudi, da so sprejete rešitve dobre. Vsiljevanje zakonov, ki ne bi imeli kar se da velike podpore socialnih partnerjev niti večine državljank in državljanov ne bi pripeljali do izhoda iz krize. Ta pot bi veliko prej pripeljala do velikih družbenih napetosti, morda celo neobvladljivih razsežnosti, čemur so že nevarno blizu nekatere evropske države. Takšno pot bi nekatere predlagane spremembe referendumske ureditve na široko odprle, zato predlagamo, da se jih zavrne.

Referendumska ureditev v Sloveniji je pomemben dejavnik spodbujanja družbenega dialoga, zato prosimo poslanke in poslance Državnega zbora, da ne podprejo začetka ustavnorevizijskega postopka za spremembo referendumske ureditve, ki v enem od svojih ciljev predvideva izničenje izražene referendumske volje več kot 598.000 ljudi. To je več, kot je bilo vseh volivcev strank sedanje ali prejšnje vladne koalicije.

Podrobneje bomo poslankam in poslancem naša stališča za spoštovanje referendumsko izražene volje državljank in državljanov predstavili na današnji seji Ustavne komisije.

Aleš Primc

vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok