Zagovor slovenščine izraža zahtevo za celovito in konkretno obravnavo »rabe slovenščine« kakor smo ji priča ob petindvajsetletnici osamosvojitve Slovenije.
Nesprejemljiva je obravnava slovenščine kot tržnega blaga, ki naj bi ga ob pomoči tujih investitorjev čim prej privatizirali, saj sicer škodi Sloveniji na njeni »svetli« gospodarsko-družbeni poti. Moti tudi razglašanje skrbi za slovenski jezik, ki ne predvideva niti uresničevanja že sprejetih zakonodajnih okvirov, nezadostne pa so tudi narodne emocije, ki se zlahka staknejo s turistično promocijo slovenščine. Skrb za jezik postane dejanska s tem, da in ko narekuje jezikovne dejavnosti v govornem okolju ter delovanje v pomenskem okrožju.
Zagovorniki slovenščine pozivamo Vlado Republike Slovenije naj pripravi nov temeljni očrt izrazne in sporazumevalne vloge slovenščine v sodobni družbeni situaciji ter v zvezi s tem sprejme vse potrebne naloge na ravni:
– izvajanja visokošolskih programov
– izvajanja predšolskih, osnovnošolskih in srednješolskih programov
– najširšega raziskovalnega polja
– spodbujanja umetniške in kulturne ustvarjalnosti
– varstva kulturne naravne in tehniške dediščine
– leksikografije
– razvoja informacijskih omrežij
– medijske komunikacije
– političnega zastopanja
– pravne zakonodaje in prakse
– zdravstvenih uslug
– socialne oskrbe
– gospodarske in družbene promocije Slovenije
– delovanja slovenskih združenj v mednarodnem prostoru
– razvijanja večjezičnosti v evropskem in globalnem povezovanju
– medverskega dialoga
– globalne politike miru in solidarnosti
Deklaracija »Za slovenščino« se opira tudi na peticijo »Za vsestranski razvoj slovenskega jezika« z več kot 8500 podpisniki.
Pripravljeno na dogodku Zagovor slovenščine 13. julija 2016 v organizaciji Slovenske matice. Pobudo so podprle tudi različne organizacije iz Rusije.