Poročilo s predavanja dr. Alejandra Antonia Chafuena (Atlas Economic Research Foundation)

V četrtek 20. septembra 2012 sta Fakulteta za poslovne vede in založba Družina v okviru ciklusa predavanj, poimenovanih »i³ (i na tretjo potenco) – inovativnost & interdisciplinarnost & internacionalnost«, gostila dr. Alejandra Antonia Chafuena, nekdanjega dolgoletnega predsednika znanstveno-raziskovalne fundacije ATLAS, poleg tega pa soustanovitelja inštitutov Fraser in Acton ter številnih drugih. Pogovor z dr. Chafuenom je vodil doc. dr. Žiga Andoljšek, prodekan Fakultete za poslovne vede.

Dr. Chafuen je v svojem predavanju predstavil razvoj svobodne ekonomske misli pred obdobjem Adama Smitha. Po njegovem mnenju se namreč ekonomija kot znanost ne prične šele z Adamom Smithom, temveč mnogo prej. Odločilen vpliv na razvoj ekonomije ima po njegovem mnenju šola iz Salamanke, tretja najstarejša univerza v Evropi, sicer jezuitska šola, ki je črpala iz filozofije zgodnjih sholastičnih mislecev, še posebej svetega Tomaža Akvinskega in njegovega opredelitve zasebne lastnine, dobička, denarja, obrestnih mer in razdeljevalne pravičnosti. Šola iz Salamanke je po videnju dr. Chafuena svoj vpliv na evropsko ekonomsko misel okrepila v 16. stoletju, torej v času katoliškega filozofa, teologa in pravnika Francisca de Vitorie.

Dr. Chafuen je v drugem delu svoje predstavitve spregovoril o korupciji in o posledicah korupcije za ekonomski razvoj. Pri tem je s primerjalno analizo prikazal, kako ekonomska svoboda znižuje raven korupcije v družbi. Predstavil je izsledke Indeksa ekonomske svobode, ki ga vsako leto pripravljajo na kanadskem inštitutu Fraser, po katerem je Slovenija še zlasti slabo ocenjena glede delovanja sodišč (neodvisnost in nepristranskost sodišč).

Sledila je krajša razprava z gostom, sama debata pa je potekala okoli razlogov za trenutne razmere glede korupcije v Sloveniji. Dr. Chafuen je pri tem poudaril pomen prizadevanj vseh nas, da s svojimi aktivnostmi in zgledom delujemo v smeri izboljšanja ekonomske svobode, kar pa po njegovem ni možno brez hkratnih prizadevanj za dvig zavesti o pomenu visokih etičnih norm za boljše življenje vseh nas. Pri tem pa po njegovem ključne vloge nima država, temveč družina kot osnovna celica družbe.

Video posnetek predavanja si lahko ogledate na YouTube!