
Pelinolista ambrozija je tujerodna rastlina, doma iz Severne Amerike, ki se je v zadnjih desetletjih prejšnjega stoletja počasi širila v Evropi. V tem stoletju pa postaja čedalje večji problem kot plevel na kmetijskih zemljiščih, kot tudi za zdravje ljudi. Pelod ambrozije je močno alergen in kot tak najpomembnejši povzročitelj jesenske oblike senenega nahoda, težave pri dihanju in z očmi – solzenje. Ker cveti zelo dolgo (avgust in september) in močno, je peloda v tem času zelo veliko. Veter ga lahko nosi na zelo velike razdalje – tudi do 200 km daleč.


Zatiranje ambrozije je težavno, saj se je prilagodila na različna zemljišča. Na kmetijskih zemljiščih jo lahko uspešno zatiramo s herbicidi in redno obdelavo. Na nekmetijskh zemljiščih, posebno na opuščenih odlagališčih in deponijah zemlje in drugega materiala pa je to težje. Posebno pogosta je ob cestah in železnici, kjer jo sicer uničujejo s košnjo oz. mulčenjem, a ponavadi prepozno, ko že cveti in so semena že formirana. Tako jih s stroji večkrat še dodatno raznašajo drugam. Se pa tudi zelo dobro obnavlja, tako da iz kratkih stebelc, ki ostanejo ob košnji, zelo hitro na novo požene in hitro zacveti. Ker je enoletnica in kadar jo ni preveč, je najučinkovitejše ročno odstranjevanje s puljenjem, vendar moramo to opraviti pred cvetenjem.

Pomembno je, da ambrozije ne zamenjamo z drugimi tudi invazivnimi tujerodnimi rastlinami kot so različne vrste divjih pelinov…

Divji pelin ima manj “narezan” list, je zgoraj temnejše zelene barve in spodaj bolj bel kot pri ambroziji.
… ter kanadska in orjaška zlata rozga, ki sta si zelo podobni.


Več o Pelinolisti ambroziji si lahko preberete TUKAJ.
Matjaž Maležič