Pozabljena privatizacija

Značilno slovenski pristop k tranziciji – spremembe uvajamo samo delno in ne celovito. Tudi zadnji »mini davčni reformi« težko rečemo reforma. Še danes nismo popolnoma uspeli uveljaviti prosto-tržnega sistema, še več, v državi se v zadnjih letih krepijo socialistične pobude, ki (ponovno) promovirajo socialistični sistem in uvajajo centralno-plansko gospodarstvo.

Ujetniki krožnice časa

In Slovenija, se zdi, ni na nobeni časovni premici. Nismo na poti k nobenemu cilju. Nikamor ne gremo naprej. Naš čas je cikličen. Krožimo. Živimo Groundhog day. To je tisti film, ko se glavni junak vsako jutro zbudi v isti dan. In se počasi, počasi uči, kako bi osvojil žensko srce. Vsak dan isti dan. Vsako leto isto leto.

Kako je socialna država potopila italijanske sanje

Novinar in raziskovalec Piercamillo Falasca pripoveduje zgodbo, kako je zdrava politika izstrelila Italijo kot gospodarsko zgodbo o uspehu v 1950-ih 1960-ih letih. Toda politika socialne države je v času mlade populacije, rastoče ekonomije in oddaljene prihodnosti državo pripeljala v bankrot.

Reka življenja

Sedim v senci ob Kolpi in opazujem, kako mirno, takorekoč brez šuma, se premika vodna gmota. Z enako spokojnostjo se pretaka čas, počasi, dostojanstveno in vztrajno. In se sprašujem, če morda nismo zahodnjaki na oltarju … Beri dalje

Zgled Tine Maze ali kaj nas učijo olimpijci

Zadnji uspehi slovenskih športnic in športnikov so številnim ljudem polepšali vsakdan ter jih navdali z veseljem in optimizmom, kar je za Slovenijo v zadnjem času dokaj redko. Povejte, se vam zdi, da je olimpijsko kolajno na pošten način možno doseči z »mutenjem«, lenarjenjem ali mešetarjenjem?

Bankrot napredka

Pred kratkim sem na nekem spletnem portalu prebral članek o kvantnem računalniku, ki ga poskuša zgraditi Ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA). Znameniti Edward Snowden naj bi razkril, da so pri omenjeni agenciji zaposleni s … Beri dalje