Novi obrazi: Türk, Stanovnik, Kučan?

Čeprav se zdi, da je v nastopih sedanjih političnih gospodarjev (Türk, Kučan, Stanovnik) veliko nesmislov in protislovnosti, smo videli, da so bili nastopi povezani in usklajeni. Ostane samo še eno vprašanje: Zakaj bi Türk dopustil predčasne volitve, se sprašuje nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.

V dogajanju, ki so ga državljani Slovenije večinoma doživljali kot razkroj vlade in njene koalicije, celo kot državno krizo, so se konec aprila v slovenski javnosti (ob previdnem upanju, da bi se vendar ohranila sedanja Pahorjeva vlada) pojavili predvsem trije zanimivi »scenariji« reševanja:

  1. scenarij o novi vladi,
  2. scenarij o novih volitvah,
  3. scenarij o novih obrazih.

/ … /

Iz predsednikovih nastopov in ravnanja je razvidno, da pogreša višje in bolj operativne pristojnosti, npr. ko gre za možnost predsednika, da razpusti parlament. Türk si želi več oblasti, v to smer pa ciljata tudi Kučan in Stanovnik. V sedanji krizi ali kljub krizi ni mogoče izključiti domneve, da bi predčasne volitve – zaradi primerne obdelave strokovnjakov za stike z javnostmi – proizvedle rezultat, pri katerem bi predsednik lahko pokazal, kaj zmore – ne glede na »toga pravila« v ustavi in v zakonih. V vsakem primeru, po sedanji ustavi in zakonodaji pa mandatarja predlaga predsednik republike. Ob primerni ustvarjalni pripravi in obdelavi bi ga lahko tudi izbral po svojem okusu. Oči koalicije so uprte vanj, ljudstvo zadržuje dih. Ko bi bile predčasne volitve še letos, bi predsedniku republike za ustvarjalne pobude ostalo še celo leto nedotakljivega mandata, v katerem bi se morda uveljavil kot rešitelj, ki bi se z lahkoto otresel demokratičnih spon in druge »tranzicijske navlake«.

Več: Reporter