Na Roški tokrat za pravično družbo in za odstop vlade

Avtor: S.M. Vir: Delo. Odbor za pravično in solidarno družbo med drugim zahteva odstop vlade. Odbor sestavljajo: Jože Pirjevec, Vuk Ćosić, Barbara Rajgelj, Darko Štrajn, Magda Šmon, Valerija Korošec, Božidar Flajšman, Vesna Mikolič, Jure Bedenk, Matjaž Krajnc, Dušan Keber, Bogomir Novak, Igor Korsič, Janez Justin, Rado Riha, Tina Bončina, Franc Žnidaršič, Srečo Dragoš, Dušan Frice, Niko Toš, Jelica Šumič Riha, Jože Vogrinc, Matevž Krivic, Pavel Zgaga, Rudi Rizman, Aleš Gulič, Zdenko Kodelja, Aleš Debeljak, Rok Zavrtanik, Renata Salecl, Igor Ž. Žagar, Peter Tancig, Janez Černač, Vlado Miheljak, Boris Vezjak, Janez Smole, Mile Šetinc, Zdenka Badovinac, Božo Repe, Dušan Plut, Miha Butara, Igor Vidmar, Spomenka Hribar, Damjan Mandelc, Neda Pagon, Slavko Splichal, Aleš Črnič, Nikola Damjanič, Franc Pohleven, Ljubo Bavcon, Matjaž Hanžek.

Skupina podpornikov Odbora za pravično in solidarno družbo se je danes zbrala na Roški cesti v Ljubljani, kjer so predstavili na spletu objavljene zahteve:

1. Zahtevamo odstop sedanje slovenske vlade!

Sedanja vlada mora nemudoma odstopiti. Pozivamo opozicijo, da soomogoči prehod v novo kvaliteto demokracije tako, da nedvoumno podpre zahteve državljanske vstaje in z jasnimi sporočili pripomore k oblikovanju tehnične vlade. Prepričani smo, da je tehnična vlada kot prehodna rešitev do volitev bistveno boljša od sedanje vlade, ki ne uživa zaupanja državljanov in prispeva k poglabljanju krize.

2. Od sedanje vlade zahtevamo, da javnost seznani z identiteto in cilji provokatorjev, ki so izzvali nasilje na demonstracijah konec novembra v Ljubljani!

Po dostopnih virih ni dvoma, da so incidente povzročili organizirani provokatorji. Prepričani smo, da vlada razpolaga s podatki o njihovi identiteti in ciljih, zato zahtevamo, da z njimi nemudoma seznani javnost. Zahtevamo tudi ustanovitev neodvisne preiskovalne komisije, ki naj v čim krajšem roku izvede lastno preiskavo o nasilju in s svojimi rezultati seznani javnost.

3. Od sedanje vlade zahtevamo, da zagotovi, da demonstranti na bodočih protestih ne bodo izpostavljeni nasilju, protestnike pa pozivamo, naj ne nasedajo provokatorjem, temveč jim na miren način preprečujejo napade na policiste.

Bojimo se, da trenutna vlada Republike Slovenije ni zainteresirana za visoko stopnjo varovanja pravic državljank in državljanov do mirnega zbiranja in izražanja protestnih sporočil. Izjave in celo uradna stališča predstavnikov trenutne vlade o »zarotniških ozadjih protestov« kažejo, da vlada razmišlja o uvedbi izrednega stanja. Taki logiki bi ustrezali nasilni incidenti. Če se bodo na protestih 21. decembra zgodili taki incidenti, bomo vlado šteli za soodgovorno zanje.

Vir: Delo