O knjigi: Komu izstaviti račun?

Komu izstaviti račun? Izzivanja in madeži. Vabimo Vas h branju knjige, kjer namen avtorja ni obračunavati s preteklostjo, ki jo ni mogoče oddvojiti od sedanjosti, pač pa išče rešitve v prihodnosti z namenom, da se Slovenci vrnemo v sodobno evropsko družbo narodov, kjer bi si zopet služili kruh na osnovi vrednot naših prednikov, dela in tradicionalnih sposobnosti; z znanjem, poštenjem in stalnim izobraževanjem. Žal, opraviti moramo tudi s preteklostjo, ki nas ne sme več zavirati v sodelovanju, pač pa je potrebno naše nadaljnje bivanje v tem delu razvite Evrope duhovno sprostiti, analizirati stanje, ugotoviti posledice in zasnovati novo perspektivo. Pri  tem je potrebno tudi vzajemno odpuščati z željo, da se ta knjiga sprejme kot naše skupne slovenske zgodbe ne glede na to, koliko se kdo s tem strinja ali ne. Namreč, dogodki, ki jih ta knjiga obravnava so že odmaknjeni mlajšim generacijam in skoraj ni več jasno, kaj se je dogajalo, kje so vzroki in zakaj so taki spori, posledice. Pojavila se je nepojasnjena praznina, o tem kje je bistvo sporov, se ne razpravlja, poučuje ali študira, na vrhu so ostali samo še jeza, bes in človekove prizadetosti za mnoge krivice iz preteklosti. Logično.

O knjigi: Avtor začenja s tezo, kako je boljševizem vstopal v naš prostor celo s pomočjo prijateljevanja s Hitlerjem s ciljem da bo ustvaril komunizem, družbo prihodnosti. Ta politični model je  sprožil nasilje,  spreminjanje vrednot, zavladal je nad vsem do lastne izčrpanosti, potem  je – izginil. Ta ideologija je nas  zapustila brez slovesa, spet smo na začetku, v  kapitalizmu. A za preobrat v “družbo prihodnosti” je bilo v Sloveniji skoraj sto tisoč mrtvih, storjenih je bilo mnogo krivic, povzročena je bila velika  materialna škoda, formalno zgolj zaradi nekaj sto mrtvih okupatorskih vojakov kot vzrok  morije, sicer pa se je sprožila državljanska vojna z namenom, revolucionarno spremeniti slovenskega človeka. Komunistična religija je prišla krvavo, sprla slovenski narod, zavladala in vladala do lastne onemoglosti. Po tem polomu so v vsej moči ostali njeni protagonisti, ki so se brez sramu hipoma  prelevili iz tovarišev v gospode, iz komunistov pa v demokrate.  Pravo nasprotje etičnim standardom, celo prvotni religiji. In sedaj, le komu izstaviti račun, ker so najbolj odgovorni nosilci te ideologije izgubili spomin ali pa so – izginili. – Avtor ponuja vrsto inovativnih nasvetov za izhod iz tega zavoženega stanja in za slovenski narod usodno neugodnih procesov, ki danes že zahtevajo vse več aktualnega znanja, predvsem pa gibkosti v politično-gospodarskih odločitvah, da še ostanemo gospodarji na svoji zemlji, predvsem pa umiritev duha, odpuščanje in nujnost narodne sprave.

Rekli so: Dr. G. Devetak: Zbrani in analizirani so vzroki ter posledice sedanjega stanja… V. Gros: Še niso obsodili komunističnih zločinov, smo edini v tem delu Evrope brez sprave… Dr. J. Jerovšek: Zgodovine ni mogoče prelisičiti… Dr. L. Sirc:  Knjiga loči med totalitarizmom in osvoboditvijo, je nujno potrebna…

O avtorju:  Dr. Julij Bertoncelj (1939) spada med znanstveno provenienco, deloval je na ljubljanski univerzi, med tem na Tehniški univerzi Berlin – Charlottenburg, po doktoratu, na Stanfordu v Kaliforniji in MIT v Bostonu ter v številnih industrijsko-proizvodnih in drugih raziskovalno-poslovnih sistemih. Je avtor številne literature, knjig, tudi izumov. Sodeluje s poslovnimi sistemi v EU in ZDA, njegovo področje ostaja aktualnost znanja in tekmovalnost industrijskih produktov, skladno z zahtevami sodobnega časa in finančnih možnosti.

Foto: Jože Bartolj