Drago Jančar o Zveru, Pučniku in demokraciji

“Moj skromni volilni glas in glas podpore je in bo vselej imel tisti, ki razume in hoče, kar je razumel, hotel in zmogel Jože Pučnik. Na teh volitvah je to Milan Zver.”

Povej mi, kaj misliš o Pučniku.

Človek bi pričakoval, da se bodo na slehernih volitvah v Sloveniji vsi kandidati, ki si želijo pridobiti naklonjenost volivcev, sklicevali na svobodomiselno politično in intelektualno izročilo Jožeta Pučnika. V središču vrenja, ki smo mu bili priče in udeleženci konec osemdesetih let, v središču tveganih odločitev v začetku devetdesetih, stoji ta izjemen človek, mislec, upornik in osrednja osebnost med »foundingfathers« slovenske države in demokracije. Vidim, da se ob sedanjih volitvah nanj sklicuje samo Milan Zver.

Pučnik je bil upornik, ker je bil mislec in prav zato, ker je bil izjemen mislec, je bil tudi človek odločitev in človek pogleda v slovensko prihodnost. In če je Milanu Zveru, kot sam pravi, Jože Pučnik vzor v mišljenju in političnem delovanju, in če hoče, kot tudi pravi, njegovo delo nadaljevati, potem se opira na nekaj, kar je bilo v novejši slovenski zgodovini ne samo pogumno in pametno, ampak tudi uspešno.

Za tistega, ki se v današnjem nedvomno kriznem času hoče odločati o prihodnosti, bi bilo dobro, ko bi vedel, kako smo se odločali v času veliko hujše družbene in ekonomske krize, kakršna je sedanja, v času, ko je bilo kdaj videti, da so vse poti zaprte in ni več nobenega upanja. Takrat je bilo treba kaj znati, kaj tvegati in se brezupnega položaja lotiti z optimizmom in odločnostjo. Izkušnjam iz tistega časa pravimo ideali slovenske pomladi. Tem idealom je zavezan Milan Zver.

Samo pogled na naslove knjig, ki jih je napisal ali uredil Milan Zver, nam pokaže, da imamo predsedniškega kandidata, ki ni samo zavezan tem idealom, ampak tudi mišljenju o družbenih vprašanjih in ki, preprosto rečeno, ve, za kaj v demokraciji gre: Sto let socialdemokracije, Demokracija v klasični politični misli, Človekove pravice in svoboščine v tranziciji: primer Slovenija, Pučnikova znanstvena in politična misel.

Brez idealov in idealizma, brez idej in znanja, brez volje in optimizma, brez družbenega konsenza o tem kaj hočemo, brez odprtega dialoga o bistvenih vprašanjih našega časa, se ne bomo premaknili iz krize in splošne nestrpnosti v družbo tolerance in blagostanja, kakršno smo si takrat predstavljali in si jo lahko predstavljamo tudi danes. Pravzaprav brez tega sploh nobena politika ni mogoča. Milan Zver je politik, ki to očitno ve, ne samo zato, ker je bil Pučnikov sodelavec, ampak tudi zato, ker ima evropsko izkušnjo, ki je izkušnja pragmatizma, strpnosti in dogovarjanja.

Poznal sem Jožeta Pučnika, marsikaj sem predebatiral z njim, prebral sem vse, kar je napisal. Zato bi vsakogar, ki želi odločati o moji družbeni usodi in prihodnosti Slovenije, vprašal: povej mi, kaj misliš o Pučniku? Povej mi, kaj misliš o Pučniku in povem ti, kaj misliš o demokraciji, človekovih pravicah, o vitalni, optimistični in uspešni slovenski pomladi in, da, tudi o izhodu iz današnje ekonomske in družbene krize.

Moj skromnivolilni glas in glas podpore je in bo vselej imel tisti, ki razume in hoče, kar je razumel, hotel in zmogel Jože Pučnik. Na teh volitvah je to Milan Zver.

Drago Jančar

Vir: www.milanzver.si

Foto: Wikipedia