Dr. Andrej Saje o dveh novih dokumentih SŠK

Vir: radio Vatikan. V Ljubljani je v ponedeljek, 18. junija 2012, potekala 67. redna seja Slovenske škofovske konference (SŠK). Škofje so se srečali z dekanom kardinalskega zbora kardinalom Angelom Sodanom, ki se je v preteklih dnevih mudil v Sloveniji na zasebnem obisku. V okviru tokratne seje so se slovenski škofje sestali tudi s člani Senata Teološke fakultete Univerze v Ljubljani, s katerimi so razpravljali o vsebini in metodah intelektualne formacije študentov teologije.

Škofje so sprejeli in potrdili tudi dva pomembna dokumenta: prvi je Direktorij za oblikovanje duhovnikov, drugi pa je krovni dokument za pripravo slovenskega pastoralnega načrta z naslovom Pridite in poglejte. Poklicali smo dr. Andreja Sajeta, tajnika Slovenske škofovske konference, ki je za Radio Vatikan predstavil pomen in vsebino teh dveh dokumentov.

Direktorij za oblikovanje duhovnikov v Cerkvi na Slovenskem
Prvi dokument nosi naslov Direktorij za oblikovanje duhovnikov v Cerkvi na Slovenskem. Ta direktorij je nastal na podlagi obstoječih dokumentov vesoljne Cerkve 2. vatikanskega cerkvenega zbora in pa potem na pobudo škofov na škofovski sinodi leta 1967, kjer je bil pripravljen dokument Ratio institutionis sacerdotalis (1970) in potem še drugi dokument iz leta 1985 Ratio institutionis sacerdotalis nationalis Kongregacije za katoliško vzgojo, ki je pa že nastal na podlagi novega zakonika cerkvenega prava iz leta 1983. V Sloveniji, čeprav bi ta dokument že morali imeti, ga do sedaj še nismo imeli. Pri sedanjem dokumentu smo upoštevali vsa navodila vesoljne Cerkve in tudi spodbude Kongregacije za katoliško vzgojo.

Direktorij za oblikovanje duhovnikov v Cerkvi na Slovenskem je v sozvočju z dokumenti, ki sem jih omenil torej z vesoljno Cerkvijo, upošteva pa tudi druge dokumente 2. vatikanskega koncila, kot naprimer Odlok o duhovniški vzgoji (Optatam totius), ki spodbuja škofovske konference, naj splošna načela duhovniškega oblikovanja prilagodijo časovnim in krajevnim okoliščinam. Petindvajset let po drugi izdaji želi ta dokument Slovenske škofovske konference (SŠK), ki ga bomo seveda poslali tudi v potrditev Svetemu sedežu, ohraniti preizkušeno izročilo na tem področju in ga obogatiti s potrebnimi pedagoškimi odločitvami, ki jih zahtevajo nove okoliščine.

Če na kratko predstavim poglavja, o čem govorijo. Prvo poglavje obravnava lik duhovnika, kot ga predstavljajo koncilski dokumenti. Drugo poglavje govori o razvoju poklica duhovništva in o pripravljalnih (propedevtičnih) poteh, natančno obravnava malo semenišče, značilnosti razvoja poklica in merila za sprejem bogoslovcev v bogoslovno semenišče. Tretje poglavje je središče dokumenta. Govori o skupnosti bogoslovnega semenišča, opredeli njeno identiteto, nosilce oblikovanja, sredstva in poti oblikovanja (itinerarije), razločevanje poklica, načrt oblikovanja

Dokument pri obravnavanju različnih razsežnosti oblikovanja izpostavlja potrebo po povezovanju vseh razsežnosti razvoja. Priznava prvo mesto duhovnemu oblikovanju in pomenu verske izkušnje kot osrednji vlogi ideala, ki globoko osmisli življenje in ga poenoti. Če povzamem, dokument govori o duhovnem oblikovanju, o človeškem, teološkem in pastoralnem oblikovanju. To so različni vidiki, ki so potrebni za to, da nekdo dozori kot duhovnik in je primeren, da prevzame službo konkretno na župniji ali drugje, glede na potrebe Cerkve.

Slovenski škofje menijo, da smernice in pravila dokumenta ustrezajo današnjim zahtevam in potrebam oblikovanja, obenem pa ostajajo odprte za nadaljnji razvoj. Močno si želijo, da bi dokument pomagal natančneje začrtati poteze semenišča, kakor ga je mladim opisal papež Benedikt XVI.: »Čas bogoslovja je čas hoje, iskanja, a predvsem čas odkritja Kristusa. Samo če ima mlad človek osebno izkušnjo Kristusa, lahko v resnici razume njegovo voljo in torej svoj lastni poklic.«

Krovni dokument z naslovom Pridite in poglejte
Škofje so razpravljali še o drugem pomembnem dokumentu. To je dokument z naslovom Pridite in poglejte in je krovni dokument slovenskega pastoralnega načrta. Strateški svet pri Slovenskem pastoralnem svetu je v preteklem letu in pol pripravil smernice za krovni dokument slovenskega pastoralnega načrta, ki ima naslov Pridite in poglejte (Jn 4,29). Člani omenjenega sveta so se v omenjenem obdobju nekajkrat sestali tudi s slovenskimi škofi.

Krovni dokument je razdeljen na štiri dele: prvi ima naslov Stanje vere in občestva, obravnava pa naše šibkosti in prednosti. Drugo poglavje govori o Namenih pastoralnega načrta, tretje pa o aktualnih Pastoralnih izzivih. Sklepno, četrto poglavje ima naslov Pastoralni itinerariji in vsebuje načrt prenove na vseh vitalnih področjih pastorale.

Ta krovni dokument bo osnova, da bodo posamezne škofije lahko napravile pastoralni načrt, vsaka za svojo škofijo in potem v okviru škofije vsaka župnija svoj pastoralni načrt. Namen tega dokumenta je, da bi ljudje poglobili osebno vero, če jo že imajo in tisti, ki je nimajo, da bi prišli do osebne vere, do osebnega odnosa s Kristusom, da bi prepoznali Božje delovanje v svojem življenju in iz te milosti tudi živeli in črpali moč za vsakdanje napore, ki jih življenje prinaša.