Tole sem napisal svojim prijateljicam in prijateljem na Facebooku: Včasih si nisem niti v mislih predstavljal, da bo tako enostavno potovati po neznanem svetu in kar sproti deliti svoje vtise s tistimi doma. Mnogi se zmrdujejo nad Facebookom, jaz ga pa zelo cenim: prek njega sem spoznal čudovite nove ljudi (vas), s katerimi si neomejeno (in brezplačno) delimo ideje, doživetja, občutke, fotografije in posnetke … Hvala, Zukerberg. Da o GPS-ju in drugih uporabnih novih pripomočkih niti ne govorim.
Po drugi strani pa: Ukrajina! Že desetletja si nisem predstavljal, da se bo v Evropi 21. stoletja še kdaj kaj takega dogajalo. Drugega mi ne preostane, kot da vsak dan molim tudi za Ukrajino in Boga prosim, naj čimprej ustavi ta grozodejstva. To je bila tudi moja glavna molitev in prošnja, ko sem zaključil svoje romanje in v starodavni katedrali obkrožil sv. Jakoba.
Če se težko odločite, da bi opravili daljšo Jakobovo romanje iz Francije (800 km peš v 30 dneh), vam priporočam tudi krajšo Portugalsko (260 km peš v 10 dneh). Zahteva manj energije in časa, je pa zelo lepa.
Romarska pot je zelo dobro označena od Porta pa vse do Santiaga. Ker se je obala zelo spreminjala, je marsikateri svetilnik danes že kar daleč ob morja.
Na nekaterih delih portugalske obale so tudi visoki klifi. Na tem delu, kjer poteka Camino Portugues, pa jih ni, vendar je zanimivo na drug način. Zaradi velike razlike med plimo in oseko je zelo velik del obale pol dneva pod vodo, pol na suhem. Močni valovi so ta del zelo razjedli in je dostop do vode prav težak: marsikje je do vode zelo daleč, tudi nekaj sto metrov.
Na obali se ves čas kaj dogaja: voda teče sem ter tja, zdaj so glavne ribe, potem ptice; domačini lahko vedno najdejo kaj morske hrane. V obalnem delu Galicije celo školjke, raki in drugi morski sadeži predstavljajo glavno gospodarsko panogo.
Priznam, da nisem imel niti časa niti volje, da bi se po taki obali približal valovom. O kakšnem plavanju pa tukaj niti poleti ni sledu.
Vsaj za silo so ohranjene tudi številne stare ribiške hišice.
Takle most lahko pešcem in kolesarjem kot bližnjica pri dolgih zalivih ali rečnih izlivih prihrani več kilometrov poti.
Tele živalce množično nabirajo ob oseki. Menda so prav slastne. Starejši gospod, ki jih je nabiral, mi jih je ponudil kar surove pa sem mu verjel na besedo …
Dovolj mi jih je dal za večerjo. Je pa za nabiranje teh živalic potrebna kar posebna oprema, saj je pot do mest, kjer živijo, zelo razbrazdana in mokra.
Ne morem si kaj, da ne bi slikal tudi takšnih lepotic … Ko sem jih objavil na Facebooku, sem od poznavalcev takoj tudi dobil informacije o njihovem imenu: »To je delosperma (latinsko), imenujejo jo tudi portulak. Je trajnica in cveti celo poletje in še pozno v jesen.« Pri nas ga poznamo tudi pod imenom navadni tolščak.
Za romarje je prav lepo poskrbljeno… Največkrat po istih stezicah vodi pot tako pešce, kot kolesarje… Le sem in tja se poti ločijo… Kot na primer pri strmih vzponih, kjer gremo kolesarji malo bolj naokrog …
Portugalska obala je morala biti v zgodovini večkrat zelo ogrožana, zato še sedaj lahko naletimo na ostanke močnih utrdb …
Prave trdnjave so gradili predvsem za zaščito mest, ki so se razvila v zalivih… Tam so se razvile tudi peščene plaže in so danes idealni pogoji za turizem …
Tale stari svetilnik je sedaj že skoraj sredi mesta, toliko se je spremenila obala, odkar je bil postavljen.
Posebnost tega dela portugalske obale so simpatični mlini na veter. Nisem opazil, da bi kateri še obratoval, obnovljeni in zaščiteni so pa kar solidno.
Poleg romarjev, ki jih seveda takoj prepoznamo po opremi in smeri hoje, se na tako privlačnih poteh veliko sprehajajo tudi domačini.
Tejle sliki priobalnega dela Portugalske sem dal pa naslov Slava Ukrajini!
Kot popotni fotograf, tudi član Društva popotnih fotografov in fotoreporterjev, sem užival od prvega do zadnjega dne.
Pa še en nočni vtis. V krasnem hotelu ponoči ne moreš spati. Prižgeš ogromen televizor, ugasneš luč, preklopiš na YouTube, izbereš video z naslednjim statičnim zatemnjenim posnetkom: vse zelo grdo, zanemarjena vas na koncu sveta, hud naliv … Po cesti se nabirajo luže, občasno grmenje v daljavi, tu pa tam se rahlo zabliska. Po umazanem oknu ropotajo dežne kaplje … Video lahko traja 11 ur. Pa se zaviješ v mehko posteljo in zaspiš: “Lahko bi bilo dosti slabše …”
Ženske v Argentini ne bodo več potrebovale recepta za nujno kontracepcijo. Ministrstvo za zdravje je dejalo, da bo ukrep pomagal preprečiti nenamerne nosečnosti s premagovanjem...
Dokazi o potencialnih zlorabah človekovih pravic se lahko izgubijo, potem ko jih izbrišejo tehnološka podjetja, ugotavlja BBC. Platforme odstranjujejo nazorne videoposnetke, pri čemer pogosto uporabljajo...
Kot so sporočili v vladi, se bodo amandmaji zakona o šolski prehrani zamaknili. Gre za predlog Inštituta 8. marec, po katerem bi bili vsi osnovnošolci...
Nemško združenje za prehrano (DGE) je predlagalo novo zgornjo mejo uživanja mesa na dan. Ljudje naj bi tako na dan zaužili maksimalno 10 gramov mesa...
Portugalska agencija za varstvo okolja je odobrila odprtje velikega rudnika litija na severu države. Ta bi lahko spodbudil proizvodnjo električnih avtomobilov v Evropi. Britanski lastniki...
ZDA so kritizirale odločitev kosovskih oblasti, da na silo postavijo nove župane na severu Kosova. Uradno Prištino so tudi izločili iz vojaških vaj, ki trenutno...
Upokojenci pod vodstvom Pavla Ruparja so na že petem shodu upokojencev napolnili Trg Republike. Protestniki so se sprva zbrali pred RTV Slovenija ter Ustavnim sodiščem, obe skupini,...
Premierjeva zasebna spremljevalka Tina Gaber je bila danes ujeta na kavi z nekdanjim voditeljem oddaje Studio City Marcelom Štefančičem, fotografije njunega druženja pa so zaokrožile po družabnih...